Najsilniejszy rozbłysk klasy X w 2023 roku!
Siedemnastego lutego grupa o numerze 3229 wyemitowała rozbłysk klasy X2.2. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku. Rozbłyskowi towarzyszyło CME, częściowo skierowane ku Ziemi!Początek 2023 roku to wyraźny wzrost aktywności słonecznej. Na początku stycznia 2023 Słońce wyemitował cztery silne rozbłyski. Kolejny silny rozbłysk nastąpił 11 lutego 2023. W międzyczasie Słońce emitowało rozbłyski dolnych, a czasem średnich stanów klasy M.
Nasza Dzienna Gwiazda dała o sobie przypomnieć już 17 lutego. Tego dnia grupa 3229 wyemitowała rozbłysk klasy X2.2. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 21:16 CET.
Rozbłysk był długi i towarzyszyło mu koronalne wybicie plazmy (CME). Co ciekawe, choć rozbłysk nastąpił blisko wschodniej krawędzi tarczy Słońca, część CME bez wątpienia jest skierowana ku Ziemi. Nagranie z propagacji tego CME można zobaczyć w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
Pierwsze modele propagacji materii sugerują, że wybita plazma dotrze do okolic Ziemi w niedzielę 19 lutego, w godzinach popołudniowo-wieczornych. Wówczas jest szansa na bardziej rozległe zorze polarne, być może widoczne także z terenu Polski.
Jest to najsilniejszy rozbłysk w 2023 roku. Jest to jednocześnie na równi – wraz z rozbłyskiem X2.2 z 20 kwietnia 2022 najsilniejszy rozbłysk w obecnym cyklu słonecznym.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym cyklu słonecznym oraz najsilniejszych rozbłysków w 2022 roku i w 2023 roku.
(PFA)