Zapraszamy na 5. Hackathon CASSINI, który odbędzie się w dniach 24-26 marca 2023, w tym w Gdańsku.
Rejestracja na 5. Hackathon CASSINI jest już otwarta:
https://www.cassini.eu/hackathons/poland
Podczas 5. Hackathonu CASSINI zadaniem uczestników będzie wypracowanie rozwiązań w zakresie obrony i bezpieczeństwa dla Europy na podstawie europejskich danych i sygnałów kosmicznych.To wydarzenie otwarte dla wszystkich (m.in.: programistów, inżynierów, designerów, managerów, osób związanych z bezpieczeństwem i obronnością, środowisk start-upowych): podczas Hackathonu uczestnicy będą mieli do dyspozycji kompleksowe zasoby cyfrowe, co pozwoli im na wykorzystanie danych kosmicznych i opracowanie innowacyjnego rozwiązania biznesowego.
5. CASSINI Hackathon, Space for Defence & Security, odbędzie się w 10 lokalizacjach w Europie, w tym w Gdańsku, w dniach 24-26 marca. Więcej informacji:
https://www.cassini.eu/hackathons/poland
Wykorzystanie unijnych danych dotyczących przestrzeni kosmicznej
Podczas piątej edycji CASSINI Hackathonu zajmiemy się trzema kluczowymi wyzwaniami:
- Rozwój narzędzi usprawniających mobilność morsko-lądową. Czy potrafisz stworzyć rozwiązanie, które umożliwi mobilność siłom obronnym, zespołom reagowania kryzysowego i pracownikom organizacji humanitarnych? Szukamy narzędzi, które pomogą w planowaniu misji, logistyce operacyjnej oraz poszukiwaniach i ratownictwie.
- Zwiększenie bezpieczeństwa na morzach. To wyzwanie stworzone dla uczestników chcących opracować rozwiązania dla wywiadu morskiego. Mogą to być sposoby monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa lub nielegalnej działalności, które uczynią nasze morza bezpieczniejszymi.
- Ochrona naszej infrastruktury krytycznej. Będziemy szukać rozwiązań, które pozwolą oceniać lub łagodzić zakłócenia w usługach publicznych i łańcuchach dostaw. Przykładowe pytanie: W jaki sposób wykorzystaliby Państwo dane z przestrzeni kosmicznej UE do ochrony podstawowych usług przed cyberatakami?
Możliwości na szybko rozwijającym się rynku
François Arbault, dyrektor ds. przemysłu obronnego w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej (DG „DEFIS”) zauważa:
„W kontekście silnie zwiększonego zapotrzebowania i inwestycji w obronę i bezpieczeństwo, CASSINI Hackathon jest wyjątkową okazją do odkrycia i zbadania potencjału danych kosmicznych UE i ich znaczenia dla użytkowników końcowych w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. Stanowi on ważny i innowacyjny krok w kierunku silniejszej europejskiej współpracy w dziedzinie obronności. Unijny program kosmiczny i jego sztandarowe programy Copernicus, Galileo i EGNOS oferują bogactwo danych, które można wykorzystać na potrzeby obronności i bezpieczeństwa. Uczestnicy Hackathonu z dziesięciu państw członkowskich UE, od programistów po przedsiębiorców, spotkają się, by wspólnie wypracować innowacyjne pomysły i rozwiązania korzystne dla przestrzeni kosmicznej i obronności. Jestem głęboko przekonany, że uczestnicy tego hackathonu lepiej uświadomią sobie, jak mogą wykorzystać możliwości Europejskiego Funduszu Obronnego, zwłaszcza dzięki unijnemu programowi innowacji w dziedzinie obronności, aby dalej rozwijać swoje innowacyjne pomysły”.
5. Hackathon CASSINI w Polsce
Organizatorem 5. Hackathonu CASSINI w Polsce jest firma Blue Dot Solutions. Ta firma jest aktywna w branży kosmicznej w tematyce przetwarzania danych. Przykładem jest projekt FLAMINGO: https://www.flamingognss.com/. Firma Blue Dot Solutions tworzy także serwis Kosmonauta.net, który informuje o polskim i europejskim sektorze kosmicznym.
Rejestracja na 5. Hackathon CASSINI jest już otwarta, na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 24-26 marca można zgłaszać się do dnia 17 marca:
https://www.cassini.eu/hackathons/poland
(Cassini)