Cygnus NG-14 na ISS

0

Piątego października do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotarł bezzałogowy pojazd Cygnus NG-14.

Start pojazdu Cygnus NG-14 nastąpił 3 października o godzinie 03:16 CEST. Start odbył się za pomocą rakiety Antares-230+ z wyrzutni w Wallops w stanie Wirginia. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i Cygnus NG-14 został prawidłowo wprowadzony na wstępną orbitę okołoziemską. Celem misji tego egzemplarza bezzałogowego pojazdu Cygnus była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Producentem pojazdu Cygnus jest firma Northrop Grumman.

Start misji Cygnus NG-14 – 03.10.2020 / Credits – NASA

Przez następne dwa dni Cygnus “gonił” ISS. W pobliże Stacji Cygnus dotarł w godzinach porannych 5 października. Przez kolejne godziny następowało zbliżanie Cygnusa, aż wreszcie o godzinie 11:32 CEST pojazd został przechwycony przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS). O 14:01 CEST Cygnus NG-14 został przyłączony do Stacji.

Misja Cygnus NG-14 – przyłączenie do ISS / Credits – NASA TV

Na pokładzie tego egzemplarza pojazdu Cygnus zainstalowano 3551 kg ładunku, w tym eksperymentów, części zamiennych, żywności oraz nowego sprzętu dla astronautów. Jednym z najciekawszych elementów dowiezionych przez tego Cygnusa jest nowa (tytanowa!) “kosmiczna toaleta”.

Opis ładunku misji Cygnus NG-14 / Credits – NASA

Cygnus NG-14 otrzymał imię “S.S. Kalpana Chawla”. To imię wybrano na cześć astronautki NASA – Kaplany Chawly, która zginęła w tragicznym końcu misji STS-107 promu Columbia.

Misja Cygnus NG-14 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący prac na pokładzie ISS w 2020 roku.

(PFA, NASA)

Comments are closed.