Start Falcona 9 z trzynastą paczką Starlink

0

Szóstego października firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się trzynasta paczka satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 6 października 2020 o godzinie 13:29 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się trzynasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. W przypadku tego startu uwolnienie satelitów nastąpiło po ponad godzinie od startu.

Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni. Start był kilkukrotnie opóźniany, w tym z przyczyn pogodowych, ale także z powodu małych problemów technicznych z rakietą.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to trzecie lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9.

Udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 / Credits – SpaceX

Był to już trzynasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

(PFA, S-X)

Comments are closed.