Kolejne podziemne jeziora na Marsie

0

Dane z sondy Mars Express pozwoliły na wykrycie kolejnych podziemnych zbiorników ciekłej wody. Te podziemne jeziora znajdują się w okolicach bieguna południowego Czerwonej Planety.

Misja sondy Mars Express jest pierwszą wyprawą zorganizowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), której celem jest badanie Czerwonej Planety. Sonda została wystrzelona 2 czerwca 2003 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz w wersji FG z górnym stopniem Fregat. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Mars Express dotarł do Czerwonej Planety 25 grudnia 2003, i sonda weszła na eliptyczną orbitę wokół Marsa. Początkowe parametry orbity wynosiły ok 250 x 150000 km. Aktualnie Mars Express przebywa na orbicie o parametrach ok 300 x 10100 km i nachyleniu ok 86 stopni. (Polecamy nasze podsumowanie wcześniejszych odkryć misji Mars Express – artykuł z 2018 roku).

Jedno z najważniejszych odkryć misji Mars Express dotyczy ciekłej wody. Już w 2018 roku ESA ogłosiła odkrycie pierwszego zbiornika ciekłej wody. Ten zbiornik, prawdopodobnie bardzo słonej wody, znajduje się około 1,5 km pod warstwą lodu pod marsjańskim południowym biegunem.

Dwudziestego ósmego września ESA poinformowała o odkryciu trzech kolejnych zbiorników ciekłej wody w rejonie południowego bieguna Marsa. Największe z nich ma rozmiary około 20×30 km i prawdopodobnie jest otoczone mniejszymi zbiornikami. Ta woda jest prawdopodobnie bardzo słona, co pozwala jej pozostać w stanie ciekłym przy bardzo niskich marsjańskich temperaturach.

To odkrycie to ważna kwestia dla naszego poszukiwania życia na Marsie. Te zbiorniki wody wydają się być stabilne przez długi okres czasu, zatem jest możliwe, że właśnie tam proste życie się “ukryło”, gdy zmieniły się warunki na powierzchni Czerwonej Planety.

Dane z Mars Express posłużyły do opracowania ponad tysiąca publikacji naukowych oraz prawie 150 doktoratów. Misja prawdopodobnie będzie trwać do końca 2022 roku.

(ESA, NASA, PFA)

Comments are closed.