Słaby początek roku dla spółek Virgin

1

Virgin Orbit i Virgin Galactic z coraz niższymi notowaniami na giełdach.

W ostatnich dniach obserwujemy wyraźny spadek cen akcji “kosmicznych” spółek koncernu Virgin, czyli Virgin Galactic i Virgin Orbit. Co może być przyczyną?

Nieciekawy debiut giełdowy Virgin Orbit

Od 30 grudnia spółka rakietowa Virgin Orbit (VORB.US) jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Wejście na tę giełdę nastąpiło poprzez połączenie ze spółką NextGen Acquisition Corp. II, która już była notowana na tej giełdzie i której celem było “wyczekiwanie” na ciekawą spółkę do połączenia (firma typu special purpose acquisition company, SPAC, dozwolona w amerykańskim prawie).

Notowania rozpoczęły się od wartości 9,18 USD, jednakże w ciągu dwóch sesji (30 grudnia i 3 stycznia) nastąpił spadek do wartości około 7,3 USD. W kolejnych dniach nie było lepiej – wieczorem 5 stycznia cena za akcję wyniosła około 6,3 USD. Jest to dramatyczny spadek w ciągu zaledwie kilku dni.

Co może być przyczyną? Pojawiają się komentarze, że spadek cen akcji jest związany z niezbyt udaną akcją pozyskania kapitału przez Virgin Orbit. Inwestorów raczej nie zachwyciły plany Virgin Orbit w tym i międzynarodowych działań, obejmujących także Europę. W konsekwencji, spółce udało się łącznie z różnych źródeł zebrać około 230 mln USD, czyli mniej niż połowę wcześniej zapowiadanej wartości ponad 480 mln USD.

Na 12 stycznia zapowiedziano start rakiety firmy Virgin Orbit – na pokładzie ma się znaleźć kilkanaście satelitów. Czy w przypadku udanego lotu nastąpi wzrost notowań tej spółki? Jest to dość prawdopodobne, choć trudno przesądzać, czy będzie to zmiana w notowaniach tej spółki czy też chwilowa przerwa w dalszych spadkach.

Misja “Tubular Bells” / Credits – Virgin Orbit

Virgin Galactic – wielomiesięczne spadki

Spółka Virgin Galactic (SPCE.US) jest drugą spółką “kosmiczną” koncernu Virgin notowaną na jednej z amerykańskich giełd (NYSE). Jej debiut nastąpił pod koniec 2019 roku, od poziomu poniżej 10 USD.

W 2021 roku zanotowano dwa szczyty cen akcji tej spółki, powyżej 50 USD. Drugi szczyt przypadł w połowie zeszłego roku, prawdopodobnie był powiązany ze zwiększonym zainteresowaniem lotem “kosmicznym” Richarda Bransona na pokładzie rakietoplanu VSS Unity.

“Kosmiczny” lot Richarda Bransona – 11 lipca 2021 / Credits – Virgin Galactic

Od tego czasu cena akcji Virgin Galactic systematycznie spadała, aż do poziomu 12-15 dolarów na początku 2022 roku. Dlaczego tak się stało? Wciąż pojawiają się komentarze, że ten rakietoplan jest nadal nieprzygotowany do regularnych lotów z pasażerami oraz że konkurencja w postaci firmy Blue Origin radzi sobie znacznie lepiej.

(NYSE, NASDAQ, S.)

Jeden komentarz