Nowy rekord ilości w kosmosie, choć nie do końca!
Jedenastego grudnia 2021 roku przez kilka chwil w kosmosie przebywało łącznie 19 osób. Czy jest to nowy rekord? “Nie do końca”.Aktualnie wokół Ziemi krążą dwie stacje kosmiczne: ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) oraz chiński moduł Tianhe-1 – początek nowej stacji orbitalnej Tianhe. Na tych dwóch stacjach przebywa łącznie 13 astronautów (stan na 11 grudnia 2021):
- Tianhe-1: uczestnicy misji Shenzhou-13 (Zhai Zhigang, Wang Yaping i Ye Guangfu)
- ISS: uczestnicy misji Crew-3 (Raja Chari, Thomas Mashburn, Kayla Barron i Matthias Maurer)
- ISS: uczestnicy misji Sojuz MS-19 / część startującej załogi Sojuz MS-18 (Anton Szkaplerow, Piotr Dubrow i Mark Vande Hei)
Łącznie jest to dziesięcioro kosmonautów. Do ISS w dniu 8 grudnia 2021 dotarł Sojuz MS-20 z następującą załogą:
- Aleksandr Misurkin
- Yusaku Maezawa
- Yozo Hirano
Misja Sojuz MS-20 ma charakter komercyjny: Yusaku Maezawa jest japońskim miliarderem, który opłacił tę misję ( Yozo Hirano jest filmowcem, który dokumentuje wyprawę Maezawy na orbitę). Misja Sojuz MS-20 zakończy się 20 grudnia 2021.
Łącznie zatem do 20 grudnia na orbicie będzie przebywać 13 astronautów. Do tej “kosmicznej grupy” 11 grudnia 2021 “na chwilę” dołączyła załoga lotu suborbitalnego Blue Origin NS-19. Załogę tego lotu stanowili:
- Laura Shepard Churchley
- Michael Strahan
- Dylan Taylor
- Evan Dick
- Lane Bess
- Cameron Bess
Była to pierwsza misja firmy Blue Origin, w której jednocześnie wzięło udział 6 załogantów. W trakcie misji NS-19 pojazd sięgnął pułapu 107 km – została zatem przekroczona Linia Kármána, czyli umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi a “kosmosem”. Misja NS-19, od startu do lądowania, trwała 10 minut, a pobyt ponad wysokością 100 km trwa kilkadziesiąt sekund.
Czy to rekord?
Łącznie zatem “przez chwilę” 11 grudnia 2021 w kosmosie przebywało 19 osób. Jest to nowy rekord – wcześniejszy wynosił 14 osób i został ustanowiony w dniach 20 lipca 2021 oraz pomiędzy 16 a 17 września 2021 (w tym pierwszym przypadku stało się to za sprawą misji NS-16, także suborbitalnej, zaś w drugim przypadku był to rekord całkowicie za sprawą misji orbitalnych).
Czy był to rekord? Odpowiedzieć można: i tak i nie! Wiele statystyk nie uwzględnia lotów suborbitalnych za prawdziwe misje kosmiczne (za wyjątkiem pierwszych lotów programu Mercury oraz misji Sojuz 18a) – uwzględniane są tylko loty załogowe. Z tej perspektywy 11 grudnia “w kosmosie” przebywało 13 osób.
Uwzględniając tylko Linię Kármána wówczas z pewnością 11 grudnia “w kosmosie” znalazło się aż 19 osób. Z czasem takich sytuacji będzie coraz więcej, gdyż pojazd firmy Blue Origin o nazwie New Shepard regularnie wykonuje loty załogowe z pasażerami na pokładzie i w najbliższych latach można się spodziewać większej częstotliwości lotów.
W 2022 roku możemy zobaczyć kolejny rekord w jednoczesnej ilości osób na orbicie – jeśli dojdzie do wymiany załóg chińskich astronautów na stacji Tiangong.
(PFA)