Sezon huraganów 2021 na Atlantyku – podsumowanie

0

Jak aktywny był zeszłoroczny sezon huraganów na Atlantyku?

30 listopada 2021 oficjalnie zakończył się sezon huraganów na północnym Atlantyku. Był to aktywny sezon, z 21 sztormami które otrzymały nazwy. Spośród nich 7 zyskało status huraganu, zaś 4 – “dużego huraganu”.

Po raz siódmy pod rząd pierwszy nazwany sztorm uformował się przed oficjalnym początkiem sezonu huraganów na północnym Atlantyku (czyli 1 czerwca). Jednocześnie był to szósty z rzędu sezon z ponad typową aktywnością.

Ciekawe podsumowanie filmowe zeszłorocznego sezonu huraganów, przygotowane przez agencję NOAA, prezentujemy poniżej. Dane pochodzą z satelity GOES-16, który obserwuje Ziemię (a raczej połowę Ziemi!) z perspektywy orbity geostacjonarnej.

Podsumowanie sezonu huraganów 2021 na Atlantyku na podstawie danych z satelity GOES-16 / Credits – NOAASatellites

A jak zapowiada się sezon huraganów na Atlantyku w 2022?

Tegoroczny sezon huraganów na północnym Atlantyku zacznie się oficjalnie 1 czerwca. Podobnie jak w poprzednich 6 sezonach można się i tym razem spodziewać formacji pierwszych ośrodków tropikalnych przed 1 czerwca. Te ośrodki – z uwagi na dostępność danych satelitarnych oraz lotniczych – będa monitorowane od samego początku powstawania.

Na 2022 rok jak na razie – wg wstępnych prognoz – przewiduje się kolejny aktywny sezon. Przewiduje się od 13 do 18 nazwanych ośrodków tropikalnych oraz od 6 do 8 huraganów, z czego ok. 3 będą tymi “dużymi huraganami”. Kolejne prognozy powstaną w najbliższych miesiącach.

Warto tu jednak dodać, że wciąż dużym wyzwaniem jest przewidywanie trasy ośrodka tropikalnego czy huraganu. Zwykle prognoza na 5-7 dni zawiera wiele niepewności i w konsekwencji ośrodek burzowy może zarówno uderzyć w wyspę lub wybrzeże jak również “bezpiecznie” pozostać nad Atlantykiem. Warto tu także dodać, że wiele ośrodków tropikalnych (a raczej ich “pozatropikalne” pozostałości) potrafią przetrwać wiele dni i znów uderzyć w Europę.

Dla branży kosmicznej sezon huraganów na północnym Atlantyku ma duże znaczenie. To właśnie z Florydy, którą często nawiedzają tropikalne ośrodki burzowe, startuje wiele rakiet – a już niebawem dla programu Artemis. Pojawia się zatem pytanie, czy kapryśna pogoda na Florydzie ograniczy eksplorację Układu Słonecznego?

(NASA, NOAA, PFA)

Comments are closed.