Dlaczego JWST nie ma kamer pokładowych?

0

Rozwiązanie zagadki dla kosmicznego teleskopu JWST!

Dlaczego na pokładzie JWST nie zainstalowano kamer, które by śledziły postęp rozkładania teleskopu?

Start rakiety Ariane 5 z kosmicznym teleskopem JWST nastąpił 25 grudnia 2021 z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo – po 27 minutach od startu JWST oddzielił się od górnego stopnia rakiety Ariane 5.

Przez kolejne dni i tygodnie trwało rozkładanie poszczególnych elementów JWST. Prace podstępowały prawie zgodnie z planem – nastąpiło jedynie kilka małych opóźnień, częściowo spowodowanych potrzebą odpoczynku kontroli misji, a częściowo analizą danych.

Ostatnie spojrzenie na JWST – po uwolnieniu od górnego stopnia Ariane 5 / Credits – ESA

Kilka razy podczas procedury rozkładania JWST pojawiło się pytanie o zastosowanie kamer. Dlaczego nie zainstalowano takich, aby możliwe było potwierdzenie czy dany etap się zakończył powodzeniem? NASA zaprezentowała szereg odpowiedzi na początku stycznia dlaczego kamer nie zainstalowano. Oto one:

  • Kwestia temperatur: strona słoneczna ma temperatury rzędu +50 stopni Celsjusza, zaś osłonięta – docelowo ponad -200 stopni. Oznacza to potrzebę zaprojektowania specjalnych kamer.
  • Problem z ilością światła i kontrastem: po zacienionej stronie JWST, czyli tam gdzie jest układ optyczny jest bardzo ciemno – na tym polega misja JWST, aby chłodny układ optyczny mógł obserwować słabe światło dobiegające z krańców Wszechświata. Po stronie dziennej natomiast tego światła może być wręcz za dużo.
  • Kwestia usytuowania kamer: każda dodatkowa kamera to dodatkowa masa, zatem pojawia się pytanie ile ich można by zainstalować i gdzie. Prawdopodobnie duża część teleskopu by nie została objęta przez system kamer.
  • Potrzebne okablowanie i zasilanie, także komplikujące strukturę JWST.
  • Koszty i testy: misja JWST jest wiele wiele lat opóźniona, a instalacja kamer inspekcyjnych z pewnością by wpłynęła na długość testów.
  • Negatywny wpływ kamer czy ich okablowania na jakość obrazów z JWST: takie ryzyko istnieje, szczególnie jeśli któryś z układów by nie mógł być odłączony i by generował zbędne ciepło.
Temperatury przy ciepłej i chłodnej stronie JWST w dniu 6 stycznia 2022 / Credits - NASA
Temperatury przy ciepłej i chłodnej stronie JWST w dniu 6 stycznia 2022 / Credits – NASA

Zamiast kamer przy JWST zastosowano dużą ilość sensorów, które są w stanie potwierdzić prawidłowe załączenie elementów mechanicznych czy zakończenie pracy w danym etapie. Na podstawie danych telemetrycznych z tych sensorów można odczytać znacznie więcej informacji niż z obrazu z kamer!

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.