Problemy podczas lotu załogowego SpaceShipTwo?

0

Niecodzienny przebieg lotu wysokościowego z 11 lipca 2021 z Richardem Bransonem na pokładzie.

Okazuje się, że lot załogowy SpaceShipTwo nie przebiegł zgodnie z oczekiwaniami. Co się stało?

Jedenastego lipca 2021 roku odbył się załogowy lot “wysokościowy” lub “kosmiczny” rakietoplanu SpaceShipTwo (SS2). Podczas tego lotu pojazd sięgnął pułapu prawie 90 km i na pokładzie – oprócz dwóch pilotów – znaleźli się pasażerowie. Jednym z pasażerów był Richard Branson – założyciel koncernu Virgin. Lot zakończył się udanym lądowaniem rakietoplanu na lotnisku w SpacePort America.

Na początku września 2021 “wyciekły” informacje, że lot miał nietypowy przebieg. Prawie minutę po zapłonie silnika rakietowego u pilotów rakietoplanu pojawiła się informacja, że pojazd porusza się “zbyt płytko” względem swojej trajektorii. Jeśli sytuacja nie zostałaby poprawiona, wówczas pojazd mógłby nie być w stanie dotrzeć do lotniska – istniało realne ryzyko awaryjnego lądowania na pustyni. Łącznie pojazd przebywał przez prawie 2 minuty poza swoją prawidłową trajektorią.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa FAA ( US Federal Aviation Administration) poinformowała 2 września o uziemieniu lotów SS2. FAA poinformowała o rozpoczęciu dochodzenia związanego z anomalią.

Wątek dotyczący tego lotu na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NY)

Comments are closed.