Spire – nieudane miesiące na giełdzie

0

Dość nieudane pierwsze miesiące na giełdzie dla spółki Spire.

W sierpniu 2021 firma Spire Global weszła na giełdę nowojorską. Po chwilowym zachwycie tą spółką nastąpił dramatyczny spadek ceny akcji. Co się mogło stać?

Firma Spire Global (NYSE: SPIR.US) została założona w 2012 roku. Przez kolejne lata spółka rozwijała się w oparciu o małe satelity serii “Lemur”. Spółka zajęła niszę przetwarzania danych pozycjonowania satelitarnego (GNSS) – m.in. mierzenia zniekształceń danych z konstelacji satelitów GNSS po przejściu przez atmosferę oraz odbiciu od wody. Dane były m.in. sprzedawane do agencji NOAA oraz amerykańskich służb meteorologicznych.

Materiał reklamowy firmy Spire / Credits – Spire Global

17 sierpnia 2021 Spire weszła na giełdę nowojorską (NYSE) poprzez mechanizm przejęcia “wyczekującej” spółki (firma typu special purpose acquisition company, SPAC, dozwolona w amerykańskim prawie). Wstępna wartość spółki została określona na 1,6 mld USD. Spółka rozpoczęła od wartości 10 USD za akcję.

W drugiej połowie września 2021 ceny Spire sięgnęły ceny aż 19,5 USD. Następnie, jeszcze przed początkiem października nastąpił dramatyczny spadek cen – do około 7 USD. Przez kolejne tygodnie ceny akcji spadały dalej, aż osiągnęły najniższą cenę – zaledwie 2,01 USD w połowie stycznia. Do początku lutego ceny odbiły do około 2,9 USD.

Dlaczego tak się stało? Spółka jest rentowna i przynosi dochody, jednak jest to znacznie mniej niż prognozowano. W tej chwili nie wiadomo, czy Spire będzie w stanie osiągnąć zamierzone cele na 2022 rok oraz czy planowana ekspansja globalna przyniesie założone korzyści. Dodatkowo, Spire planuje działania na rynkach poza sektorem przetrwarzania danych – m.in. oferuje swoje satelity. Nie wiadomo jednak, czy konkurencja w tym przypadku nie jest zbyt silna.

Z pewnością interesujące będzie obserwowanie dalszych zmian cen akcji Spire w tym roku. Czy spółka wróci do ceny z debiutu na giełdzie?

(NYSE)

Comments are closed.