Spacer kosmiczny EVA-69

0

Dwudziestego siódmego stycznia odbył się spacer kosmiczny EVA-69.

W pierwszym w 2021 roku spacerze kosmicznym uczestniczyli astronauci Michael Hopkins i Victor Glover. Spacer otrzymał oznaczenie EVA-69.

Spacer EVA-69 rozpoczął się 27 stycznia 2021 o godzinie 12:28 CET. Dla Michaela Hopkinsa był to trzeci spacer w karierze, zaś dla Victora Glovera – pierwszy. Podstawowym celem spaceru EVA-69 były prace przy europejskim module Columbus na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Te prace były związane z platformą Bartholomeo, zamontowaną na module Columbus. Prace dotyczyły m.in. anteny o nazwie ColKa, która będzie przesyłać i odbierać dane na paśmie Ka. Antena ColKa ma być w stanie przesyłać do 50 Mbps na Ziemię oraz odbierać do 2 Mbps.

Prace przy module Columbus - EVA-69 / Credits - NASA TV
Prace przy module Columbus – EVA-69 / Credits – NASA TV

Ponadto, w końcowej części spaceru EVA-69 astronauci wykonali kilka prac wstępnych na elemencie P6 kratownicy ISS. Jest to przygotowanie do instalacji nowych paneli słonecznych Stacji o nazwie iROSA.

Spacer EVA-69 / Credits – NASA TV

Prace przebiegły bez większych problemów i spacer EVA-69 zakończył się po sześciu godzinach i 56 minutach. Kolejny spacer, o oznaczeniu EVA-70, planowany jest na 1 lutego 2021.

Spacer EVA-69 był pierwszym amerykańskim spacerem kosmicznym od lipca 2020. Ostatni spacer kosmiczny został wykonany w listopadzie 2020 – był to rosyjski spacer VKD-47.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Prace na P6 kratownicy ISS - spacer EVA-69 / Credits - NASA TV
Prace na P6 kratownicy ISS – spacer EVA-69 / Credits – NASA TV

(PFA, NASA TV)

Comments are closed.