Rosyjski spacer VKD-47

0

Osiemnastego listopada odbył się rosyjski spacer kosmiczny o oznaczeniu VKD-47. W przestrzeń kosmiczną wyszli kosmonauci Ryżykow i Kudź-Swierczkow.

Ostatnie dni to okres intensywnej pracy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Siedemnastego listopada 2020 do ISS dotarł pojazd Dragon 2 z astronautami misji Crew-1. Dzięki temu załoga Stacji powiększyła się do siedmiu rezydentów. Dzień później odbył się rosyjski spacer kosmiczny o oznaczeniu VKD-47. Był to pierwszy rosyjski spacer od maja 2019.

W spacerze kosmicznym VKD-47 w przestrzeń kosmiczną wyszli Sergiej Ryżykow i Sergiej Kudź-Swierczkow. Dla obu kosmonautów był to pierwszy spacer kosmiczny. Nieco żartobliwie, z uwagi na to, że obaj kosmonauci mają na imię Sergiej – w trakcie komunikacji z kontrolą misji używano określeń “Sergiej Jeden” i “Sergiej Dwa”.

Spojrzenie na rosyjską część ISS - w środku ujęcia moduł Poisk i jeden z kosmonautów / Credits - NASA TV
Spojrzenie na rosyjską część ISS – w środku ujęcia moduł Poisk i jeden z kosmonautów / Credits – NASA TV

Co ciekawe, był to pierwszy spacer kosmiczny z modułu Poisk. Ten moduł dotarł do ISS w 2009 roku. W związku z tym kosmonauci na początku spaceru wykonali serię testów szczelności włazów w module Poisk.

W dalszej części pracy kosmonauci mieli wymienić jeden regulator na module Zarja i go podłączyć do zasilania. To zadanie zakończyło się niepowodzeniem i zostało przerwane. Tradycyjnym elementem prac podczas rosyjskich spacerów kosmicznych jest… mycie zewnętrznych powierzchni wizjerów w rosyjskiej części Stacji. Podczas VKD-47 to zadanie miało być wykonane, jednak zostało anulowane z uwagi na przedłużające się inne prace. VKD-47 zakończył się po 6 godzinach i 47 minutach.

Prace podczas VKD-47 / Credits - NASA TV
Prace podczas VKD-47 / Credits – NASA TV

W ujęciu statystycznym był to 232 spacer kosmiczny związany z budową i utrzymaniem ISS. Był to także ósmy spacer kosmiczny w 2020 roku – wszystkie poprzednie były realizowane z międzynarodowej części ISS, z wykorzystaniem amerykańskich kombinezonów EMU.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Schemat modułu Poisk / Credits - NASA
Schemat modułu Poisk / Credits – NASA
Zapis spaceru VKD-47 / Credits – NASA TV

(PFA)

Comments are closed.