Nowy Dyrektor Generalny ESA już 1 marca

0

Austriak Josef Aschbacher obejmie stanowisko Dyrektora Generalnego ESA już 1 marca 2021.

Najważniejsze stanowisko w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) to Dyrektor Generalny. Od 1 lipca 2015 do 2021 roku to stanowisko pełni Jan Woerner. Nowy Dyrektor obejmie tę funkcję o 3 miesiące wcześniej niż zwykle następuje “przekazanie władzy”.

Dwudziestego ósmego lutego 2020 Jan Woerner na swoim blogu na stronie ESA poinformował, że postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję w roli dyrektora. Jan Woerner uważa, że ESA powinna być zarządzana przez młodszą osobę (obecny Dyrektor ma 67 lat).

W czerwcu 2020 ESA rozpoczęła proces wyboru nowego dyrektora generalnego. Był to dwumiesięczny okres zbierania kandydatur na to stanowisko.

Dwudziestego szóstego listopada 2020 pojawiła się informacja, że ESA postanowiła nominować Austriaka Josefa Aschbachera na następcę Jana Woernera. Aktualnie (od 2016 roku) Josef Aschbacher pełni funkcję dyrektora programów obserwacji Ziemi ESA oraz dyrektora ośrodka ESRIN we Włoszech.

Szybsze przekazanie najważniejszego stanowiska w ESA ma związek z faktem, że Josef Aschbacher jest już aktywny wewnątrz tej agencji i rozumie jej obecny kierunek rozwoju. Dzięki temu proces może być szybszy. Z ESA Josef Aschbacher jest związany nieprzerwanie od 2001 roku (zaś wcześniej był w tej agencji “Young Graduate”).

Po zakończeniu kadencji w ESA Jan Woerner planuje wrócić do nauczania oraz badań naukowych. Przez lata profesor Woerner wykładał na różnych niemieckich uniwersytetach oraz wspierał działania wdrażań badań naukowych do przemysłu.

(ESA)

Comments are closed.