Jan Woerner opuszcza ESA

0

Wraz z końcem kadencji Jan Woerner opuści Europejską Agencję Kosmiczną.

Jan Woerner został mianowany na dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2014 roku. Objęcie funkcji nastąpiło 1 lipca 2015 roku. W ciągu kolejnych lat Jan Woerner sprawnie kierował ESA, doprowadzając w 2019 roku do dużego sukcesu – znacznego podniesienia budżetu tej agencji na kolejne lata.

Dwudziestego ósmego lutego Jan Woerner na swoim blogu na stronie ESA poinformował, że postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję w roli dyrektora. Jan Woerner uważa, że ESA powinna być zarządzana przez młodszą osobę (obecny Dyrektor ma 67 lat).

Oczywiście praca Jana Woernera jest daleka od zakończenia – aktualnie trwają prace nad współpracą z Unią Europejską w latach 2021-2027. Trwają także pierwsze przygotowania do Rady Ministerialnej ESA w 2022 roku – w trakcie tego spotkania z pewnością zapadną decyzje co do udziału Europejczyków w lotach załogowych na Księżyc. Trwać będą także analizy przyszłych misji kosmicznych oraz nowych inicjatyw w Europie.

Po zakończeniu kadencji w ESA Jan Woerner planuje wrócić do nauczania oraz badań naukowych. Przez lata profesor Woerner wykładał na różnych niemieckich uniwersytetach oraz wspierał działania wdrażań badań naukowych do przemysłu.

(ESA)

Comments are closed.