ESA – konferencja z Dyrektorem Generalnym

0

Tradycyjnie co roku w styczniu Europejska Agencja Kosmiczna organizuje konferencję z Dyrektorem Generalnym. Celem tej konferencji jest omówienie planów na nowy rok.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie. Polska jest dwudziestym pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia.

Tradycyjnie około połowy stycznia każdego roku, w siedzibie głównej w Paryżu, odbywa się konferencja z Dyrektorem Generalnym ESA. W tym roku ta konferencja odbyła się 15 stycznia. Tematem konferencji prasowej jest omówienie planów na nadchodzący rok. W tym roku prezentacja planów spotkała się z dużym zainteresowaniem – częściowo dlatego, że pod koniec listopada 2019 odbyła się Rada Ministerialna ESA. Dla Agencji była to bardzo udana Rada – zatwierdzono znacznie wyższy budżet na kolejne lata. Oprócz tego na ten rok zaplanowano kilka ważnych wydarzeń, m.in. pierwszy start nowej rakiety Ariane 6 czy start misji marsjańskiej ExoMars.

Poniższe nagranie prezentuje zapis tej konferencji prasowej z udziałem Dyrektora Generalnego ESA – Jana Dietricha Woernera.

Konferencja z Dyrektorem Generalnym ESA – 15.01.2020 / Credits – European Space Agency, ESA

Większość europejskich państw doskonale zdaje sobie sprawę z ważności oraz korzyści jakie przynosi “kosmos” Europie. Mowa tu o całym spektrum działań: obserwacji Ziemi, pozycjonowaniu, rozwoju technologii, niezależnemu dostępowi do kosmosu oraz badaniom Układu Słonecznego oraz Wszechświata. Niewątpliwie, w wielu “kosmicznych dziedzinach” ESA oraz Europa jest liderem.

(ESA)

Comments are closed.