Wycieczka po ISS – styczeń 2020

1

Astronauci Luca Parmitano oraz Andrew Morgan zapraszają na wycieczkę po modułach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to duży kompleks orbitalny o masie ponad 400 ton. Pierwszy moduł ISS – Zarja – został wyniesiony w listopadzie 1998 roku. Pierwsza stała załoga (Ekspedycja 1) przebywała na Stacji od listopada 2000 roku – od tego czasu Stacja jest stale zamieszkana. Na początku 2020 roku na ISS realizowano już Ekspedycję 61, a w lutym, po powrocie Sojuza MS-13 na Ziemię, rozpoczęła się Ekspedycja 62.

Podstawowa budowa Stacji trwała do 2011 roku, do czasu ostatnich misji wahadłowców. W późniejszych latach dołączono do ISS kolejne (mniejsze) moduły – m.in. moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) . W planach jest instalacja rosyjskiego modułu MLM-Nauka, który niestety od lat boryka się z dużymi problemami oraz opóźnieniami.

Jak dziś wyglądają moduły mieszkalne ISS? Poniższe nagranie, powstałe 26 stycznia 2020 roku prezentuje aktualny wygląd modułów załogowych Stacji. W tej “wycieczce” po ISS uczestniczą astronauci Luca Parmitano (ESA) oraz Andrew Morgan (NASA). Warto tu dodać, że tych dwóch astronautów dzień wcześniej wykonało spacer kosmiczny EVA-64. Luca Parmitano powrócił na Ziemię 6 lutego 2020.

Wycieczka po wnętrzu ISS – 26 stycznia 2020 / Credits – European Space Agency, ESA

Aktualnie przewiduje się, że przez większą część lat dwudziestych ISS będzie funkcjonować na orbicie. Jest to ważne miejsce do testowania technik, procedur i technologii dla przyszłych lotów poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Jest dość prawdopodobne, że w momencie, gdy ISS będzie wycofywana ze służby, na orbicie okołoziemskiej (lub wyżej!) znajdą się kolejne załogowe stacje.

(ESA)

Jeden komentarz

  1. Luca Parmitano w tym module na zdjęciu jak się tak szybko poruszał w tym “lesie ” tych przewodów to robił to trochę nierozważnie bo wystarczyło żeby zahaczył o jakiś przewód i wysunął go z gniazdka jakiegoś przypadkowo ,co równało się z niemożliwością go później odnalezienia. To groziło katastrofą wyłączenia czegoś niezbędnego do ich życia na ISS. Panuje tam straszny chaos w tych Modułach poszczególnych .Uważam że te wszystkie przewody powinny być poprowadzone w ścianach tych Modułów ,a obecnie jest to już niemożliwe ze względu ciągłego dowożenia 100 -tek czegoś bez przerwy na ISS i podłączania tego kabelkami w ilości obecnie w kilometrach. Ta stacja powinna być zlikwidowana ,a nie jak chodzą słuchy że ma być oddana Komercji . Komercja już tego chaosu na ISS nie opanuje i może doprowadzić do katastrofy w której zginą Ludzie.