Spacer kosmiczny EVA-64

0

Dwudziestego piątego stycznia z pokładu ISS został wykonany spacer kosmiczny EVA-64. Był to czwarty i ostatni spacer związany z naprawą i modernizacją instrumentu AMS-02.

Seria czterech spacerów kosmicznych skupiła się na naprawie i modernizacji instrumentu naukowego Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02). Ten instrument został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w maju 2011 za pomocą promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134.

AMS-02 został zaprojektowany na 3,5 roku operacji na orbicie. Instrument pracował jednak lepiej (a jego operacje dobrze planowano), jednak po ośmiu latach działań wymagane są naprawy. W tym celu zaplanowano serię spacerów kosmicznych, które zostaną wykonane w listopadzie i grudniu 2019. Pierwszym ze spacerów był EVA-59, wykonany 15 listopada 2019, kolejne dwa to EVA-60 (22 listopada 2019) oraz EVA-61 (2 grudnia 2019). W tych trzech spacerach udział wzięli astronauci Andrew Morgan (NASA) oraz Luca Parmitano (ESA).

Co ciekawe, prace nad tą serią spacerów rozpoczęły się już pod koniec 2015 roku. Przez kolejne lata NASA i ESA wspólnie zaprojektowały narzędzia, po czym przyszedł czas na trening w dużym zbiorniku wodnym, symulującym warunki mikrograwitacji.

Spacer EVA-64 został wykonany 25 stycznia 2020 roku. Podobnie jak przy wcześniejszych spacerach związanych z AMS-02, w przestrzeń kosmiczną ponownie wyszli Luca Parmitano i Andrew Morgan. Celem EVA-64 było dokończenie prac naprawczych i modernizacyjnych AMS-02. Wykonano m.in. sprawdzenie poprawności wcześniej zainstalowanych połączeń (poszukiwanie małych przecieków – udało się je zlokalizować i usunąć), instalacje osłony termicznej MLI oraz końcowe uprzątnięcie stanowisk pracy wokół AMS-02. Spacer EVA-64 trwał sześć godzin i 16 minut.

Zapis spaceru EVA-64 / Credits – NASA

Cztery spacery związane z AMS-02 przygotowały ten instrument na kolejne lata detekcji cząstek. Przewiduje się, że AMS-02 będzie poprawnie funkcjonować do końca funkcjonowania ISS. AMS-02 zostanie ponownie uruchomiony pod koniec stycznia 2020.

Aktualna Ekspedycja na ISS (Ekspedycja 61.) wykonała dziewięć spacerów kosmicznych. Jest to rekordowa ilość spacerów kosmicznych wykonana przez jedną Ekspedycję. Wśród tych spacerów wykonano m.in. trzy spacery kosmiczne, w których udział wzięły wyłącznie kobiety.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.