Spacer kosmiczny EVA-59

0

Piętnastego listopada z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został wykonany spacer EVA-59. Był to pierwszy z serii spacerów związanych z naprawą instrumentu AMS-02.

Spacer o oznaczeniu EVA-59 był związany z naprawą instrumentu naukowego Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02). Ten instrument został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w maj 2011 za pomocą promu kosmicznego Endeavour w misji STS-134.

AMS-02 został zaprojektowany na 3,5 roku operacji na orbicie. Instrument pracował jednak lepiej (a jego operacje dobrze planowano), jednak po ośmiu latach działań wymagane są naprawy. W tym celu zaplanowano serię spacerów kosmicznych, które zostaną wykonane w listopadzie i grudniu 2019. Pierwszym ze spacerów był EVA-59, wykonany 15 listopada 2019.

W spacerze EVA-59 wzięli udział: Luca Parmitano (ESA, 3 spacer kosmiczny) i Andrew Morgan (NASA, 4 spacer kosmiczny). Podstawowym zadaniem EVA-59 było odkręcenie zestawu śrub i zatrzasków podtrzymujących boczny panel-osłonę AMS-02. Następnie ten panel został “wyrzucony” z Stacji. Do tego zadania zaprojektowano specjalne narzędzia, które zostały dostarczone na ISS za pomocą bezzałogowego pojazdu Cygnus NG-12. Co ciekawe, niektóre z narzędzi bazują na tych, które zaprojektowano do misji STS-125 – ostatniej misji serwisowej do teleskopu Hubble.

Zapis spaceru EVA-59 / Credits – NASA TV

Podstawowe zadanie spaceru EVA-59 zostało wykonane zgodnie z planem. Astronauci podczas EVA-59 pracowali sprawnie, co pozwoliło na wykonanie kilku dodatkowych zadań.

Odrzucona osłona AMS-02 - spacer EVA-59 / Credits - NASA TV
Odrzucona osłona AMS-02 – spacer EVA-59 / Credits – NASA TV

Spacer EVA-59 zakończył się po 6 godzinach i 39 minutach. Następny spacer związany z naprawą AMS-02 zaplanowano na 22 listopada. Wówczas w przestrzeń kosmiczną po raz kolejny wyjdzie Luca Parmitano i Andrew Morgan.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.