Komercyjny kosmos – październik 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z października 2019 roku.

Space3ac – koniec rekrutacji do kolejnej edycji ScaleUp 2

Przez cały październik trwała rekrutacja do siódmej edycji akceleratora Space3ac ScaleUp 2. Wybrane zespoły będą mogły liczyć na 250 000 PLN wsparcia w formie finansowej i w usługach specjalistycznych. Ważnym elementem programu jest również mentoring doświadczonych ekspertów z dziedzin biznesowych i technologicznych oraz możliwość podjęcia współpracy z konkretnym klientem.

Rekrutacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród polskich startupów. Łącznie napłynęło 210 aplikacji do akceleratora. Zgłoszone nowe technologiczne spółki pochodziły z całego świata. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w listopadzie.

Ponadto, na konferencji IAC 2019 nastąpiła prezentacja dotychczasowych wyników Space3ac. Prezentacja została wygłoszona na sesji dotyczącej praktycznych doświadczeń w finansowaniu nowych inicjatyw dookoła branży kosmicznej.

Logo Space3ac / Credits - Space3ac
Logo Space3ac / Credits – Space3ac

Space3ac jest programem akceleracyjnym dla startupów organizowanym przez firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Poland Prize Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Ctrl+Sky – zamówienie z Saudi Telecom

Polska spółka Advanced Protection Systems sprzedała zestaw swoich produktów o nazwie Ctrl+Sky największemu operatorowi telekomunikacyjnemu w Arabii Saudyjskiej – Saudi Telecom. System Ctrl+Sky zajmuje się detekcją dronów, które mogą zagrażać infrastrukturze.

Advanced Protection Systems jest absolwentem Space3ac.

Rocket Lab nie potrzebuje kolejnych inwestycji

Pod koniec października dyrektor Rocket Lab (Peter Beck) ogłosił, że aktualnie ta firma nie potrzebuje kolejnych rund inwestycyjnych, by się dalej rozwijać. Wg dyrektora Rocket Lab otrzymane kontrakty pozwolą na bezpieczny rozwój spółki przez najbliższe kilka lat.

Dotychczas Rocket Lab otrzymał około 200 milionów USD w inwestycjach w kilku rundach od 2006 roku.

Start rakiety Electron z R3D2 (marzec 2019) / Credits - Rocket Lab
Start rakiety Electron z R3D2 (marzec 2019) / Credits – Rocket Lab

Virgin Galactic notowany na NYSE

Od 28 października firma Virgin Galactic jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE. Jest to pierwsza spółka związana bezpośrednio z lotami załogowymi notowana na giełdzie. Spółka jest dostępna pod oznaczeniem SPCE.

Niestety, pierwsze dni notowania SPCE na giełdzie NYSE nie były zbyt udane – cena akcji spadła z 11,75 do około 9 dolarów.

Planetary Resources – zmiana kierunku rozwoju

Firma, która pierwotnie miała się zajmować “górnictwem kosmicznym” postanowiła zmienić kierunek rozwoju. Prawie rok po przejęciu Planetary Resources przez ConsenSys, spółka ogłosiła nowy kierunek: badanie pozycji satelitów na orbicie w nowej, niezależnej formie. Ten projekt jest efektem współpracy z ConsenSys i nosi nazwę TruSat. Poniższe nagranie prezentuje koncepcję TruSat.

Koncepcja TruSat / Credits – ConsenSys Spac

Spire – zgoda na dużą konstelację

Firma Spire, zajmująca się m.in. badaniem zjawisk atmosferycznych za pomocą analizy sygnałów radiowych, otrzymała kolejną zgodę od amerykańskiej agencji Federal Communications Commission (FCC) na użytkowanie satelitów. Łącznie Spire może użytkować do 636 satelitów na orbitach od 385 do 650 km. Dzięki temu Spire będzie w stanie dostarczać globalnych pomiarów atmosferycznych i oferować je (amerykańskim) agencjom związanym z meteorologią oraz NASA.

(SP, Tw, BDS, Spw, VG, NYSE)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.