Spacer EVA-61

1

Drugiego grudnia 2019 odbył się trzeci spacer kosmiczny związany z naprawą i modernizacją detektora AMS-02.

Spacer EVA-61 jest kontynuacją prac wykonanych w trakcie spacerów EVA-59 (15.11.2019) oraz EVA-60 (22.11.2019). Podobnie jak w dwóch poprzednich spacerach, w EVA-61 uczestniczyli Luca Parmitano oraz Andrew Morgan.

Celem EVA-61 była kontynuacja prac przy instrumencie Alpha Magnetic Spectrometer – 02 (AMS-02). Podstawowym zadaniem EVA-61 była instalacja nowej pompy, która będzie chłodzić instrument AMS-02. To połączenie zostało wykonane za pomocą ośmiu rurek dla chłodziwa. Ponadto, w tym spacerze połączono ze sobą konektory transmisji danych oraz zasilania.

Spacer EVA-61 przebiegł bez większych problemów i zakończył się po 6 godzinach i 2 minutach. Pod koniec spaceru zarejestrowano drobny wyciek wody (rzędu 10 ml) w skafandrze Luca Parmitano. Na szczęście ten wyciek nie okazał się być w żadnym stopniu groźny a jego źródło zostało szybko zidentyfikowane.

Zapis spaceru EVA-61 / Credits – NASA

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz

  1. Obserwując ile kłopotu sprawia zdjęcie plecaków podtrzymujących życie i skafandrów w których astronauci byli na spacerze kosmicznym z ISS – EVA 61 zastanawia mnie jak sobie radzili astronauci z programu Apollo?Tutaj mają komfortowe warunki, dużo miejsca, dwie astronautki do pomocy i trwa to bardzo długo, a w ciasnym LeMie warunki mieli dużo gorsze. Aby zdjąć spodnie z kombinezonu Christina czy Jessica wchodzą na astronautę i całą swoją siłą nogami zapierają się o pierścień łączący górną i dolną część kombinezonu aby go zsunąć z ciała kolegi. Jak to robili na Księżycu nie mając żadnej pomocy nie mam pojęcia. Tutaj nawet rękawic sami chyba nie są w stanie sobie ściągnąć. Ponowne załogowe lądowanie na Księżycu jeszcze chyba długo nie dojdzie do skutku. Ktoś może się do tych kwestii ustosunkować?