AIDA – wspólna misja NASA i ESA

1

Na Radzie Ministerialnej ESA nastąpiło zatwierdzenie europejskiej misji Hera – części wyprawy ku podwójnej planetoidzie.

Misja Asteroid Impact and Deflection Assessment (AIDA) będzie się składać z dwóch podstawowych części: Double Asteroid Redirection Test (DART), którą zbuduje NASA oraz Hera, którą zbuduje ESA.

Podstawowym celem tych dwóch misji jest zbliżenie się do podwójnej planetoidy 65803 Didymos. Wokół głównej planetoidy o średnicy ok 750 metrów krąży mały księżyc o średnicy ok. 170 metrów. Ten mały księżyc otrzymał nazwę “Didymoon”.

Misja DART wykona uderzenie w Didymoon z prędkością rzędu 6 km/s. Następnie europejska Hera zacznie mapowanie krateru wybitego wskutek kolizji DARTa oraz zbada inne parametry tego księżyca, w tym masę i gęstość. Hera uwolni także dwa zminiaturyzowane satelity formatu CubeSat, które “z bliska” przyjrzą się księżycowi Didymoon.

Misja Hera / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Hera została zaakceptowana na tegorocznej Radzie Ministerialnej ESA. Dużą część funduszy postanowiły wyłożyć Niemcy.

(ESA)

Jeden komentarz

  1. Hera chyba miała opóźnienie startu bo podczas uderzenia sondy DART w Didymoon Hera miała już być na miejscu i z bliska obserwować zderzenie. Szkoda że tak nie będzie i Hera dotrze do Didymoona po kilku latach od impaktu.