Vikram odnaleziony

0

NASA opublikowała zdjęcia indyjskiego lądownika Vikram, który 6 września 2019 podjął nieudaną próbę lądowania na powierzchni Księżyca.

Misja Chandrayaan-2 rozpoczęła się 22 lipca 2019 o godzinie 11:13 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Sriharikota we wschodnich Indiach. W skład misji wchodziły dwie podstawowe części: orbiter Chandrayaan-2 oraz lądownik o nazwie Vikram.

Szóstego września Vikram zszedł z orbity. Około godziny 22:23 CEST miało nastąpić lądowanie na powierzchni Księżyca. Tuż po spodziewanym momencie lądowania w centrum kontroli lotu zapadła cisza – lądownik nie przesłał natychmiast po lądowaniu sygnału. Ostatnia paczka danych z lądującego Vikrama została odebrana z wysokości 335 nad Księżycem w odległości ok 1,09 km od planowanego miejsca lądowania. Prędkość horyzontalna lądownika wówczas wynosiła 48,1 m/s, zaś wertykalna – 59 m/s.

Radioamatorzy nasłuchujący lądownik Vikram poinformowali o utracie sygnału w momencie spodziewanego lądowania. Sygnał już się nie pojawił, – dowód na rozbicie się lądownika o powierzchnię Księżyca.

Przez kolejne tygodnie trwały próby zlokalizowania lądownika lub jego fragmentów. Dwa pierwsze przeloty amerykańskiego Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) nie przyniosły “oczywistych” śladów. Dopiero drugiego grudnia NASA poinformowała, że udało się zidentyfikować szczątki lądownika Vikram. Poniższa animacja prezentuje stan “przed” i “po” uderzeniu tego indyjskiego lądownika w Srebrny Glob.

Miejsce uderzenia Vikrama - przed i po / Credits - NASA/Goddard/Arizona State University
Miejsce uderzenia Vikrama – przed i po / Credits – NASA/Goddard/Arizona State University

Lądownik uderzył w powierzchnię Księżyca prawie 500 metrów na północ od planowanego miejsca lądowania. Na obrazach można zobaczyć dużą ilość szczątków “rozsianych” po regionie uderzenia jak również pewne zaburzenia powierzchniowej warstwy regolitu. Sugeruje to, że Vikram uderzył w Księżyc z dużą prędkością.

Była to trzecia próba lądowania na Księżycu w 2019 roku. W kwietniu izraelski księżycowy pojazd Beresheet rozbił się podczas próby lądowania na Srebrnym Globie. Natomiast w styczniu 2019 z powodzeniem na powierzchni Księżyca osiadł chiński lądownik Chang’e 4.

Misja Chandrayaan-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.