Krater po Beresheet

0

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografowała krater powstały w wyniku uderzenia lądownika Beresheet w Księżyc.

Jedenastego kwietnia 2019 około godziny 21:25 CEST izraelski lądownik Beresheet miał osiąść na Księżycu. Niestety lądowanie nie przebiegło prawidłowo – Beresheet rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu, prawdopodobnie z prędkością rzędu kilkuset kilometrów na godzinę.

Miejsce uderzenia Beresheet (zdjęcie sprzed misji) - 16.12.2018 / Credits -Credits - NASA/GSFC/Arizona State University
Miejsce uderzenia Beresheet (zdjęcie sprzed misji) – 16.12.2018 / Credits -Credits – NASA/GSFC/Arizona State University

Jeszcze w kwietniu amerykańska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) sfotografowała region nieudanego lądowania Beresheet. Na uzyskanych obrazach można zobaczyć podłużną jasną smugę z ciemną “środkową” przestrzenią. Ta smuga nie istniała przez kwietniem 2019.

Zaburzony obszar ma średnicę kilkudziesięciu metrów. Najdłuższy jasny “promień” ma długość około stu metrów. Naukowcy z NASA uważają, że jasny obszar wokół krateru ma związek z gwałtownie ulatniającymi się gazami lub drobnymi cząstkami, które poruszały się od miejsca impaktu lądownika. Ten ruch “wygładził” powierzchnię okolicznego regolitu, jednocześnie podnosząc jego jasność.

Miejsce impaktu lądownika Beresheet - zdjęcie z 22 kwietnia 2019 / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University
Miejsce impaktu lądownika Beresheet – zdjęcie z 22 kwietnia 2019 / Credits – NASA/GSFC/Arizona State University

Beresheet został zbudowany przez izraelską firmę SpaceIL. Był to pierwszy prywatny pojazd, który próbował miękko osiąść na powierzchni Srebrnego Globu. Całkowity koszt projektu wyniósł około 100 milionów USD. Dwa dni po nieudanym lądowaniu pojawiło się oficjalne stanowisko głównego fundatora pierwszego projektu – Morrisa Kahn’a. Ten miliarder poinformował, że sfinansuje misję Beresheet 2

Misja izraelskiego lądownika Beresheet jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)


Comments are closed.