Nieudane lądowanie Vikram na Księżycu

2

Szóstego września doszło do nieudanego lądowania indyjskiego pojazdu Vikram na powierzchni Księżyca.

Misja Chandrayaan-2 rozpoczęła się 22 lipca 2019 o godzinie 11:13 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Sriharikota we wschodnich Indiach.

Przez kolejne tygodnie następowało stopniowe podnoszenie orbity sondy. Wszystkie manewry przebiegły prawidłowo i 14 sierpnia 2019 roku Chandrayaan-2 znalazł się na orbicie transferowej ku naszemu naturalnemu satelicie. Następnie, 20 sierpnia 2019 Chandrayaan-2 wszedł na orbitę okołoksiężycową. Wstępna orbita miała parametry 114 km x 18072 km i nachyleniu 87,8 stopni. Przez kolejne dni nastąpiła seria zmian orbity Chandrayaan-2. Drugiego września lądownik księżycowy Vikram oddzielił się od członu orbitalnego misji Chandrayaan-2.

Szóstego września Vikram zszedł z orbity. Około godziny 22:23 CEST miało nastąpić lądowanie na powierzchni Księżyca. Tuż po spodziewanym momencie lądowania w centrum kontroli lotu zapadła cisza – lądownik nie przesłał natychmiast po lądowaniu sygnału. Ostatnia paczka danych z lądującego Vikrama została odebrana z wysokości 335 nad Księżycem w odległości ok 1,09 km od planowanego miejsca lądowania. Prędkość horyzontalna lądownika wówczas wynosiła 48,1 m/s, zaś wertykalna – 59 m/s.

Radioamatorzy nasłuchujący lądownik Vikram poinformowali o utracie sygnału w momencie spodziewanego lądowania. Sygnał już się nie pojawił, co świadczy o rozbiciu się lądownika o powierzchnię Księżyca.

Około 30 minut po lądowaniu przedstawiciel kontroli misji poinformował, że lądowanie Vikrama było prawidłowe do wysokości około 2,1 km. Następnie komunikacja się urwała i aktualnie trwa analiza danych.

Warto dodać, że właśnie rozpoczyna się misja orbitalna Chandrayaan-2. Orbiter będzie przez kilkanaście miesięcy wykonywać pomiary naszego naturalnego satelity. Jest to już druga indyjska misja – pierwsza (o nazwie Chandrayaan) została wysłana ku Księżycowi w październiku 2008 roku. Misja trwała do końca sierpnia 2009 roku.

Była to trzecia próba lądowania na Księżycu w 2019 roku. W kwietniu izraelski księżycowy pojazd Beresheet rozbił się podczas próby lądowania na Srebrnym Globie. Natomiast w styczniu 2019 z powodzeniem na powierzchni Księżyca osiadł chiński lądownik Chang’e 4.

Misja Chandrayaan-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NDTV, PFA, ISRO)

2 komentarze