Kto będzie nowym dyrektorem ESA?

0

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła proces wyboru nowego dyrektora generalnego.

Niemiec Jan Woerner został mianowany na dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2014 roku. Objęcie funkcji nastąpiło 1 lipca 2015 roku. W ciągu kolejnych lat Jan Woerner sprawnie kierował ESA, doprowadzając w 2019 roku do dużego sukcesu – znacznego podniesienia budżetu tej agencji na kolejne lata.

Dwudziestego ósmego lutego 2020 Jan Woerner na swoim blogu na stronie ESA poinformował, że postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję w roli dyrektora. Jan Woerner uważa, że ESA powinna być zarządzana przez młodszą osobę (obecny Dyrektor ma 67 lat).

W czerwcu 2020 ESA rozpoczęła proces wyboru nowego dyrektora generalnego. Aktualnie trwa dwumiesięczny okres zbierania kandydatur na to stanowisko. W kolejnych miesiącach będzie trwać proces dyskusji z kandydatami oraz “zakulisowe” negocjacje pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi ESA. Oczywiście, w tej kwestii przede wszystkim liczyć się będą opinie Niemiec oraz Francji.

Z dostępnych informacji wynika, że już w tej chwili pojawiło się kilku potencjalnych kandydatów. Można się spodziewać, że przyszły dyrektor generalny ESA będzie Francuzem, jednakże możliwe są “kompromisowe” opcje kandydatów z innych państw. ESA przewiduje, że do grudnia 2020 wybierze następnego dyrektora generalnego. Kadencja Jana Woernera kończy się 30 czerwca 2021.

Po zakończeniu kadencji w ESA Jan Woerner planuje wrócić do nauczania oraz badań naukowych. Przez lata profesor Woerner wykładał na różnych niemieckich uniwersytetach oraz wspierał działania wdrażań badań naukowych do przemysłu.

(SI, Tw)

Comments are closed.