Pogoda w Europie – maj 2020

0

Zapraszamy do podsumowania warunków pogodowych w Europie w maju 2020.

Obserwacje oraz prognoza pogody w dużej części opiera się o dane satelitarne. W przypadku Europy narzędziem do obserwacji pogody jest konstelacja satelitów Sentinel, wchodzących w skład programu Copernicus. Dzięki poszczególnym satelitom tej konstelacji możliwe są obserwacje atmosfery, powierzchni Ziemi jak również rzek, jezior, mórz i oceanów. Ma to duże znaczenie, szczególnie w kontekście wczesnej identyfikacji ryzyka wystąpienia groźnych zjawisk – pożarów, suszy czy powodzi.

Jak sytuacja wygląda w Europie? Poniższe nagranie prezentuje stan pogody w maju 2020. Był to bardzo ciepły miesiąc w zachodniej części kontynentu. Co ciekawe, w pasie od Skandynawii, poprzez część Europy Środkowej, aż do Morza Czarnego, temperatury były niższe od przeciętnych wartości z ostatnich lat. Niższe temperatury zanotowano także w Australii, części Brazylii oraz wschodniej części Ameryki Południowej. Natomiast w części Syberii zanotowano rekordowo wysokie temperatury, co przyczyniło się do wielu pożarów w tamtym regionie. Wysokie temperatury w regionach polarnych są powodem do obaw dla wielu naukowców, z uwagi na możliwość wydzielania się metanu oraz pożary na dużą skalę, z którymi trudno walczyć.

Pogoda w Europie – maju 2020 / Credits – Copernicus ECMWF

Dużym problemem w Europie jest niska wilgotność gleb i coraz dłuższe okresy suszy. W maju 2020 zanotowano warunki suszy w dużej części naszego kontynentu. Wiele rzek w Europie zanotowało niższe lub znacznie niższe stany niż przeciętna z lat 1991-2016. Tę sytuację zanotowano nawet w części Skandynawii, w której w okresie wiosennym rzeki mają wyższy stan w wyniku roztopów śniegu po zimie.

(EMWF)

Comments are closed.