Spacer EVA-65

0

Dwudziestego szóstego czerwca odbył się spacer EVA-65 z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W przestrzeń wyszli Robert Behnken i Christopher Cassidy.

Spacer EVA-65 rozpoczął się 26 czerwca o godzinie 13:32 CEST . W spacerze EVA-65 uczestniczyli Robert Behnken (SpX-DM2) i Christopher Cassidy (MS-16). Dla obu astronautów był to siódmy spacer kosmiczny w ich karierach. Celem EVA-65 była pierwsza część pracy nad wymianą akumulatorów, zainstalowanych na elemencie S6 kratownicy Stacji. Nowe akumulatory zostały dostarczone przez japoński statek HTV-9 w maju tego roku. Poprzednie akumulatory, jeszcze technologii Ni-H2, przekroczyły już ilość cykli ładowań i rozładowań. Nowe akumulatory, litowo-jonowe, będą w stanie funkcjonować przynajmniej przez dekadę, czyli prawdopodobnie nie będzie potrzeby ich wymiany przed końcem służby Stacji.

Na początku spaceru jeden z astronautów (Cassidy) stracił lusterko, które zaczęło się oddalać od Stacji. To lusterko jest zamocowane na ramieniu skafandra kosmicznego i jest elementem ułatwiającym niektóre prace. Lusterko szybko oddaliło się od Stacji.

W trakcie spaceru EVA-65 astronauci zdemontowali pięć starych akumulatorów i zainstalowali dwa nowe na miejsce dwóch z nich. Ponadto, zamontowali trzy adaptery w miejsca trzech zdemontowanych akumulatorów. Poniższe nagranie prezentuje zapis tego spaceru. Prace były wykonywane na jednym z najdalszych elementów Stacji.

Zapis spacery EVA-65 / Credits – NASA

Spacer EV-65 zakończył się po 6 godzinach i 7 minutach. Następny spacer, o oznaczeniu EVA-66, powinien nastąpić 1 lipca. W tym spacerze udział wezmą także Robert Behnken i Christopher Cassidy.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także porównanie pojazdów Dragon 2 i promu kosmicznego.

Podsumowanie spaceru EVA-65 / Credits - NASA
Podsumowanie spaceru EVA-65 / Credits – NASA

(NASA)

Comments are closed.