Nowe panele słoneczne dla ISS – iROSA

0

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna otrzyma sześć nowych paneli słonecznych dla swojego systemu zasilania.

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są jej duże panele słoneczne. Te panele mają po 35 metrów długości i 12 szerokości. Łącznie panele słoneczne ISS są w stanie generować do maksymalnie 240 kWe (zazwyczaj do około 120 kWe). Pierwsze panele ISS zostały dostarczone na Stację w grudniu 2000 roku.

Panele słoneczne zostały dostarczone na ISS na pokładzie wahadłowców podczas serii misji przed zakończeniem budowy Stacji. W miarę dostarczania kolejnych modułów pozycja paneli słonecznych się zmieniała – aż do obecnej konfiguracji “skrzydeł” na obu krańcach kratownicy Stacji.

Sekwencja budowy ISS / Credits – NASA Johnson

Przenoszenie, rozwijanie i instalacja paneli słonecznych nie odbyła się bezproblemowo. Podczas misji STS-120 (październik/listopad 2007) doszło do naderwania elementów rozwijanych wówczas paneli słonecznych. Konieczny był awaryjny spacer kosmiczny, w którym ważną rolę odegrał astronauta Scott Parazynski.

Naprawa paneli słonecznych podczas misji STS-120 / Credits - NASA
Naprawa paneli słonecznych podczas misji STS-120 / Credits – NASA

Nowe panele – iROSA

Przez lata funkcjonowania w warunkach niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) zanotowano ich powolną degradację. Panele zostały wyprodukowane na 15 lat pracy w przestrzeni kosmicznej w warunkach LEO. Najstarsze z paneli przekroczyły już znacznie swój zakładany czas pracy i potrzebna jest modernizacja. NASA zadecydowała o dostarczeniu na ISS nowych paneli.

Od 2021 roku na ISS będą dostarczane nowe panele. Ich nazwa to ISS Roll Out Solar Array (iROSA). Panele iROSA zbudowała amerykańska firma Deployable Space Systems (DSS, spółka zależna od koncernu Boeing), która w 2017 roku zademonstrowała na ISS technologię tych paneli (oraz ich mechanizmu rozkładania). Wartość kontraktu na iROSA to 103 mln USD.

Łącznie planuje się zainstalowanie sześciu paneli iROSA. Panele iROSA zostaną zamontowane przed “starymi” panelami, które nadal będą funkcjonować. Instalacja każdego z paneli będzie wymagać dwóch spacerów, z których pierwszy będzie przygotowaniem stanowiska do instalacji.

Panele iROSA będą dostarczane na ISS w “bagażniku” kapsuł Dragon. Pierwsza dostawa powinna nastąpić jeszcze w 2021 roku.

Pierwsze panele iROSA podczas końcowych testów / Credits - DSS, Boeing
Pierwsze panele iROSA podczas końcowych testów / Credits – DSS, Boeing

IROSA przedłuży funkcjonowanie elektrycznej części ISS o wiele lat, być może aż do końca służby tej Stacji. Aktualnie nie wiadomo kiedy nastąpi koniec działalności ISS – pojawiają się głosy, że może to być kilka lat po 2028 roku.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, DSS)

Comments are closed.