HP3 – kolejny etap prac

3

Nadal trwają prace nad instrumentem HP3, któremu nie udało się “wgryźć” w marsjański grunt. W skład tego instrumentu wchodzi zbudowany w Polsce “Kret”.

Lądownik Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

W ciągu pierwszych miesięcy od lądowania wykonano szereg prac przygotowawczych do długoterminowych badań Marsa. 12 lutego 2019, na powierzchni Marsa postawiony został instrument Heat Flow and Physical Properties Package (HP3). Ten instrument znalazł się w odległości ok. jednego metra od lądownika InSight.

Częścią instrumentu jest “Kret”, którego zdaniem jest zagłębianie (wbijanie) się w grunt marsjański. Cel na tę misję to wbicie do 5 metrów wgłąb marsjańskiego gruntu. Pierwsze wbijanie Kreta w marsjański grunt nastąpiło pod koniec lutego. Nie zakończyło się ono sukcesem i w marcu pojawiły się kolejne problemy, które spowodowały zatrzymanie procesu wbijania. Przez kolejne dwa miesiące inżynierowie z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz z NASA wspólnie próbowali zrozumieć istotę problemu z instrumentem HP3.

Na początku czerwca postanowiono przesunąć strukturę HP3. Przenoszenie struktury HP3 odbyło się w dniach 22 – 29 czerwca 2019. Zaplanowano trzy etapy przenoszenia i w każdym z nich zostały wykonane drobne ruchy. Pomiędzy etapami nastąpiła analiza danych, dzięki czemu zrozumiano pozycja Kreta częściowo wbitego w marsjański grunt.

W kolejnych miesiącach trwały próby “uruchomienia” Kreta. Niestety, Kretowi nie udało się wbić głębiej w marsjański grunt. Dlatego też inżynierowie w NASA postanowili wykonać inne prace wokół Kreta. Poniższe nagranie, opublikowane przez JPL 3 października 2019, prezentuje status prac nad “uwolnieniem” Kreta.

Kolejny etap prac przy Krecie / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

W ramach najbliższych prac nastąpi próba ograniczenia możliwości ruchu Kreta. Jest możliwe, że dzięki temu więcej ruchu Kreta będzie zwrócone ku dalszemu zagłębianiu się w marsjański grunt. Oprócz tego analizowana jest także możliwość zebrania pewnej ilości gruntu oraz “dociśnięcia” powierzchni wokół Kreta. Efekty tych prac powinniśmy poznać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Prace przy Krecie – misja InSight / Credits – NASA, JPL

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

3 komentarze

  1. Kręcimy się w kółko. Doszliśmy do punktu w którym wiedza teoretyczna musi zacząć ustępować praktyce. Okazuję się że nasza wiedza o najlepiej zbadanej planecie pozaziemskiej (klikadziesiąt lat badań, łaziki,sondy, niezliczone metody i urządzenia badawcze) jest nadal zbyt mała aby wbić kawałek metalu w ziemię.

  2. I właśnie dlatego trzeba wysłać tam ludzi.Średnio rozgarnięty 10-cio latek w tym czasie jest w stanie wykopać nie tylko 5-cio metrowy dołek ale studnię.