Higiena w kosmosie

0

Utrzymanie prawidłowej higieny w trakcie misji kosmicznych to inne czynności niż na Ziemi. Niektóre elementy “higieny kosmicznej” nie są gotowe na potrzeby misji księżycowych czy marsjańskich.

Nawet podstawowe potrzeby fizjologiczne oraz codzienna higiena nie jest prosta w warunkach mikrograwitacji. Do zaspokajania tych potrzeb służy odpowiedni sprzęt oraz… swoisty trening przed misjami. Co więcej, w niektórych przypadkach (takich jak spacery kosmiczne) lepiej “wstrzymać się” z wykonywaniem niektórych potrzeb. Nieco rzadziej wykonywane czynności, takie jak strzyżenie włosów, golenie, obcinanie paznokci także ma inny przebieg niż na Ziemi. Ogólnie, higiena w kosmosie sama w sobie jest wyzwaniem.

Poniższe nagranie prezentuje ogólny opis różnych czynności związanych z higieną. Poszczególne czynności opisuje Mike Massimino, aktualnie już były astronauta NASA, który wykonał dwie misje kosmiczne w poprzedniej dekadzie.

Mike Massimino opowiada o higienie w kosmosie / Credits – WIRED

Powyższe nagranie jednoznacznie wskazuje, że wiele aspektów “higieny kosmicznej” nie jest gotowych do długoterminowych misji poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Z pewnością misje księżycowe czy marsjańskie będą charakteryzować się ograniczonymi zasobami wody czy środków czystości, co może bezpośrednio przełożyć się na poziom higieny.

Samantha Cristoforetti prezentuje toaletę na ISS / Credits – European Space Agency, ESA

Z pewnością dużym problemem dla misji załogowych jest przetworzenie zużytej wody i utylizacja nieczystości. Długoterminowa misja marsjańska wyprodukuje duże ilości nieczystości, których nie można zwyczajnie “wyrzucić za burtę” na powierzchni Czerwonej Planety. Tego typu sprzęt oraz procedury z pewnością będą testowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która prawdopodobnie przez prawie całą przyszłą dekadę będzie krążyć wokół Ziemi.

(W)

Comments are closed.