Pierwsze centymetry Kreta HP3

0

Marsjański “Kret” – część instrumentu HP3 – rozpoczęła wbijanie się w powierzchnię planety. Nie udało się wbić na zakładaną głębokość 70 cm.

Lądownik Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

W ciągu pierwszych miesięcy od lądowania wykonano szereg prac przygotowawczych do długoterminowych badań Marsa. 12 lutego 2019, na powierzchni Marsa postawiony został instrument Heat Flow and Physical Properties Package (HP3). Ten instrument znalazł się w odległości ok. jednego metra od lądownika InSight.

Częścią instrumentu jest “Kret”, którego zdaniem jest zagłębianie (wbijanie) się w grunt marsjański. Cel na tę misję to wbicie do 5 metrów wgłąb marsjańskiego gruntu. Pierwsze wbijanie Kreta miało nastąpić w nocy z 26 na 27 lutego, jednak wskutek kilku drobnych przeszkód w komunikacji InSight z Ziemią początek opóźnił się o jeden dzień.

Ostatniego dnia lutego Kret przez cztery godziny wbijał się w powierzchnię Czerwonej Planety. Z dostępnych danych wynika, że wbicie sięgnęło głębokości przynajmniej 18 cm i nie większej niż 50 cm (prawdopodobnie około 35 cm). Jest to mniej od pierwszego wyznaczonego celu – 70 cm. Przez około 3,5 godziny wbijanie przebiegało poprawnie, po czym zanotowano przekrzywienie Kreta o około 15 stopni. To przekrzywienie spowodowało przesunięcie “bazy” instrumentu HP3 (pozostawionego na powierzchni Marsa) o około 2 cm.

W sobotę (2 marca) nastąpi druga tura wbijania się Kreta w powierzchnię Marsa. Ponownie wbijanie będzie trwać cztery godziny. Następnie przez około 3 dni trwać będzie przerwa we wbijaniu, by Kret mógł się ostudzić (przewiduje się, że nastąpiło rozgrzanie się instrumentu wskutek tarcia z marsjańskim podłożem).

Jeśli uda się osiągnąć głębokość 70 cm, wówczas od niedzieli (3 marca) nastąpią pierwsze pomiary przewodnictwa cieplnego. Później pomiary przewodnictwa cieplnego będą wykonywane co 50 cm ruchu Kreta wgłąb marsjańskiego gruntu.

Zasada działania instrumentu HP3 / Credits – German Aerospace Center, DLR

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.