MRO obserwuje lądownik InSight

0

Obserwacje prawie dwa lata od zakończenia misji.

Jak teraz wygląda lądownik InSight, który w grudniu 2022 roku zakończył swą misję?

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot do Czerwonej Planety trwał pół roku i 26 listopada 2018 InSight wszedł w atmosferę Marsa. W czasie krótszym niż siedem minut lądownik spowolnił z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. Lądowanie nastąpiło o 20:47 CET, a o 20:54 CET pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie dotarł do Ziemi.

Praca lądownika InSight trwała do grudnia 2022 roku. W dniu 15 grudnia 2022 InSight zamilkł na zawsze. Tydzień później NASA oficjalnie uznała misję za zakończoną. Co ciekawe, od czasu do czasu był prowadzony nasłuch w poszukiwaniu sygnałów od InSight – te starania zostaną zakończone pod konie tego roku.

Prawie dwa lata później, pod koniec października 2024 sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przy użyciu teleskopu HiRISE wykonała obserwacje rejonu lądowania InSight. Celem obserwacji było m.in. ustalenie zmian jakie zaszły od czasu zakończenia misji. Co było oczywiste: na lądowniku i jego panelach słonecznych osiadło dość dużo pyłu – pojazd ma obecnie ten sam odcień co reszta powierzchni Czerwonej Planety.

Zbliżenie na lądownik InSight, przykryty pyłem (październik 2024) / Credits – NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

Częścią misji InSight był Kret. Jest to w dużej części zbudowany w Polsce instrument, który jest częścią misji InSight. Ten instrument próbował od marca 2019 “wgryźć się” w marsjański grunt – próby prowadzono aż do początku 2021.

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.