Oficjalne rozpoczęcie programu SPLOT Artemis Generation.
Podczas tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oficjalnie rozpoczął się program SPLOT Artemis Generation. Spotkanie zgromadziło uczestników i mentorów programu oraz szerokie grono słuchaczy, stając się wyjątkową okazją do spotkania różnych perspektyw dotyczących przyszłości eksploracji kosmosu oraz wpływu, jaki będzie ona miała na życie na Ziemi.
Program SPLOT Artemis Generation inspirowany jest programem Artemis realizowanym przez NASA i inne światowe agencje kosmiczne i łączy młode twórcze osoby, reprezentujące szerokie spektrum dziedzin, m.in. projektowanie, sztukę, inżynierię, nauki ścisłe, humanistyczne i społeczne. Uczestnicy i uczestniczki będą do maja 2025 współtworzyć spekulatywne scenariusze dla obecności człowieka w kosmosie, w trzech interdyscyplinarnych zespołach: Space Citizenship, Space (Re)sources i Space as Future Heritage. Program organizowany jest przez SPLOT Institute i Fundację New Space we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie i Departamentem Stanu Stanów Zjednoczonych. Partnerami projektu są: Uniwersytet Śląski, Akademia Leona Koźmińskiego, Kosmonauta.net, Join the Space, Busola Trends i Space Agency.
Wydarzenia związane z projektem SPLOT Artemis Generation stały się także ważnymi punktami programu Śląskiego Festiwalu Nauki. Na scenie głównej Festiwalu odbyła się debata „Pokolenie Artemis” z udziałem dr Anny Chrobry z Airbus, dr hab. Pawła Frelika z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kasi Świętochowskiej reprezentującej SPLOT Institute. Dyskusja, moderowana przez Macieja Myśliwca i Jana Pomiernego, skupiła się na roli programu Artemis w kształtowaniu i poszerzaniu perspektyw uwzględniających kulturę i współczesne wyzwania społeczne. Paneliści podkreślali, jak eksploracja kosmosu może wpłynąć na zrównoważony rozwój, dziedzictwo kulturowe oraz budowanie nowej świadomości obywatelskiej, która w różnych wymiarach wykracza poza granice naszej planety.
Uczestnicy programu mieli również okazję wziąć udział w dyskusji „The Value of Darkness”, która poruszała znaczenie ciemnego nieba w kontekście naukowym, kulturowym i ekonomicznym – w aspekcie refleksji nad wpływem kosmicznego krajobrazu na sztukę, gospodarkę i życie codzienne.
W ramach SPLOT Artemis Generation prototypujemy scenariusze eksploracji kosmosu, które jednocześnie dotyczą naszej przyszłości na Ziemi. Narracje wybiegające w przyszłość pozwalają nam nie tylko dostrzec to, co możliwe, ale też świadomie kształtować kierunek, w którym chcielibyśmy podążać – odpowiedzialnie wykorzystując szanse, które przynoszą coraz śmielsze działania w przestrzeni kosmicznej. Przy tak złożonych zagadnieniach, kluczowe jest uwzględnienie głosów z różnych środowisk, dlatego grupy w naszym programie są tak interdyscyplinarne – „splatają” różnorodne perspektywy, doświadczenia i kompetencje. Łączymy pełne spektrum dziedzin i angażujemy do współpracy również osoby, które na co dzień mają niewiele wspólnego z sektorem kosmicznym — podkreśliła Kasia Świętochowska, reprezentująca SPLOT Institute.
Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie: www.artemis.splot.institute
(SPLOT)