Koniec misji InSight

0

Brak komunikacji z lądownikiem InSight. (Zaktualizowane)

Od 15 grudnia lądownik InSight milczy. Czy to koniec tej marsjańskiej misji z polskim akcentem?

Aktualizacja: NASA oficjalnie potwierdziła wieczorem 21 grudnia (czasu polskiego) zakończenie misji InSight.

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot do Czerwonej Planety trwał pół roku i 26 listopada 2018 InSight wszedł w atmosferę Marsa. W czasie krótszym niż siedem minut lądownik spowolnił z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. Lądowanie nastąpiło o 20:47 CET, a o 20:54 CET pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie dotarł do Ziemi.

Lądowanie InSight / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

Częścią misji InSight był Kret. Jest to w dużej części zbudowany w Polsce instrument, który jest częścią misji InSight. Ten instrument próbował od marca 2019 “wgryźć się” w marsjański grunt – próby prowadzono aż do początku 2021.

W naszych artykułach z końca 2019 roku na temat “Kreta” przedstawialiśmy dość zaskakujący problem: instrument “wyskoczył” z powstałego wcześniej otworu. Za sytuację odpowiadało niewielkie tarcie dookoła tego otworu oraz… niskie marsjańskie ciśnienie atmosferyczne. Ostatecznie w styczniu 2021 NASA ogłosiła zaprzestanie prac Kreta.

Próby "przyciskania" Kreta z 9 stycznia 2021 / Credits - NASA/JPL-Caltech
Próby “przyciskania” Kreta z 9 stycznia 2021 / Credits – NASA/JPL-Caltech

Inne instrumenty misji funkcjonowały dalej. Jednym z ważnych celów misji InSight było poszukiwań marsjańskich trzęsień ziemi.

Pierwszy zanotowany przez InSight wstrząs Marsa / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Nieuchronnie zbliżający się koniec misji InSight

Misja lądownika InSight nie była planowana na dekady funkcjonowania. Było wiadomo, że wcześniej czy później panele słoneczne lądownika będą zbyt zapylone, aby możliwe było odpowiednie zasilanie. NASA przez miesiące przygotowywała się do tej sytuacji i starała się zmaksymalizować badania naukowe.

Cele naukowe InSight oraz coraz słabsze zasilanie / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Od 15 grudnia 2022 lądownik milczy. NASA próbowała wykonać sesje komunikacyjne 18 i 19 grudnia, lecz te zakończyły się niepowodzeniem. Jest możliwe, że NASA niebawem oficjalnie zakończy tę bardzo udaną misję z polskim akcentem!

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.