Nieudany koniec 2022 dla Arianespace

0

Start Vegi C zakończył się niepowodzeniem.

Dwudziestego pierwszego grudnia zawiodła rakieta Vega C. Dwa satelity zostały utracone.

Do startu rakiety Vega C doszło 21 grudnia 2022 o godzinie 02:47 CET z Kourou w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie rakiety Vega C były dwa satelity Pleiades Neo 5 i Pleiades Neo 6. Dla Vegi C był to drugi start – pierwszy odbył się w lipcu 2022.

Nieudany start Vega C z 21 grudnia 2022 / Credits – arianespace

Praca pierwszego stopnia przebiegała prawidłowo. Podczas pracy drugiego stopnia rakieta przestała się rozpędzać. Maksymalna osiągnięta prędkość wyniosła około 3,48 km/s – zbyt mało by osiągnąć orbitę. Trajektoria lotu rakiety (poza pierwszym stopniem) zaczęła się obniżać – maksymalna wysokość sięgnęła 111 km. Wraz z ponownym wejściem w atmosferę utracono kontakt z rakietą. Arianespace ogłosiła nieudany start i utratę satelitów.

Jest to pierwszy nieudany start rakiety Vega w wersji Vega C. Do końca 2022 roku rakieta Vega (w obu wersjach) łącznie wykonała 22 starty. Dwa ze startów pierwszej wersji rakiety Vega zakończyło się niepowodzeniem. Teraz Arianespace wykona dokładną analizę tej awarii i prawdopodobnie zaproponuje poprawki w rakiecie Vega – w szczególności w drugim stopniu.

(PFA, A-S)

Comments are closed.