Vega VV17 – wyniki dochodzenia komisji

0

Siedemnastego grudnia pojawiły się wyniki dochodzenia niezależnej komisji badającej okoliczności nieudanego lotu rakiety Vega z 17 listopada 2020.

Siedemnastego listopada 2020 o godzinie 02:51 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega. Na jej pokładzie znalazły się dwa satelity: SEOSat-Ingenio oraz TARANIS. Był to siedemnasty start rakiety Vega (VV17).

Lot zakończył się niepowodzeniem podczas pracy czwartego stopnia (AVUM). Satelity zostały utracone. Arianespace i ESA szybko powołały niezależną komisję, której celem było ustalenie okoliczności tego nieudanego lot. Wyniki dochodzenia zostały przedstawione 17 grudnia.

Z najbardziej prawdopodobną przyczynę tego nieudanego lotu ustalono nieprawidłowe działanie systemu Thrust Vector Control (TVC). System TVC nieprawidłowo funkcjonował  wskutek złego podłączenia linii kontrolnych dla elektromechanicznych aktuatorów stopnia AVUM.

Łącznie komisja zidentyfikowała trzy problemy związane z procesem integracji i podłączeń elektrycznych w stopniu AVUM. Na podstawie tego stworzono listę rekomendacji – zarówno do natychmiastowego spełnienia jak i długoterminowych działań – które pozwolą na podwyższenie niezawodności rakiet Vega w kolejnych lotach. Zaproponowano m.in. dodatkowe inspekcje i testy w dwóch najbliższych lotach rakiet Vega – sprzęt do tych startów jest już przynajmniej w części gotowy. Długoterminowe rekomendacje dotyczą m.in prac nad sprzętem zakładach we Włoszech, jak również testy i integracje w Gujanie Francuskiej.

Osiemnasty start Vegi powinien nastąpić w pierwszym kwartale 2021 roku.

(ESA)

Comments are closed.