25 lat SOHO

0

Sonda Solar and Heliospheric Observatory świętuje właśnie 25 lat od początku misji.

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.

Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę i jej otoczenie na szerokim zakresie od dalekiego pasma UV aż do zakresu widzialnego.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” naszej gwiazdy, czyli rozbłysków słonecznych oraz wokół Słońca.

Jeden z obrazów najsilniejszego zarejestrowanego rozbłysku w historii współczesnych pomiarów aktywności słonecznej: rozbłysk klasy X28 z 4 listopada 2003 / Credits - ESA, NASA, SOHO
Jeden z obrazów najsilniejszego zarejestrowanego rozbłysku w historii współczesnych pomiarów aktywności słonecznej: rozbłysk klasy X28 z 4 listopada 2003 / Credits – ESA, NASA, SOHOImage converted using ifftoany

W grudniu tego roku mija 25 lat od początku misji SOHO. Jest to duże osiągnięcie dla planistów misji, które pozwoliło na obserwację zarówno 23. jak i 24. cyklu aktywności słonecznej.

Dekady obserwacji Słońca sondy SOHO / Credits – NASA Goddard

W połowie października 2020 ESA poinformowała o wydłużeniu misji SOHO. Aktualnie graniczną datą jest koniec 2022 roku. Jest jednak możliwe – w zależności od stanu technicznego oraz zapasów paliwa – wydłużenie misji nawet do 2025 roku.

Jest to ważne wydłużenie misji, gdyż w grudniu 2019 rozpoczął się nowy cykl słoneczny. SOHO będzie zatem w stanie zaobserwować przynajmniej początek nowego cyklu aktywności słonecznej oraz – być może – pierwsze duże rozbłyski tego nowego cyklu.

Polecamy dział słoneczny na Polskim Forum Astronautycznym.

Zbliżająca się jasna kometa do Słońca - 4 sierpnia 2016 / Credits - NASA, ESA, SOHO
Zbliżająca się jasna kometa do Słońca – 4 sierpnia 2016 / Credits – NASA, ESA, SOHO

(SOHO)

Comments are closed.