Ostatni test rozkładania osłony JWST

0

Zakończono testy rozkładania i naciągania osłony teleskopu JWST. To jeden z ostatnich testów przed przygotowaniem tego teleskopu do startu.

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST) rozpoczęły się w 1996 roku. Pierwotną datą startu był 2007 rok. Aktualnie przewiduje się, że JWST wystartuje w 2021 roku. Oczywiście koszt zbudowania JWST także wzrósł – aktualnie jest to prawie 10 miliardów USD, wliczając w to start oraz pięć lat prac w kosmosie.

Końcowe testy JWST

Ostatnie kilkanaście miesięcy było bardzo intensywnych dla projektu JWST, pomimo problemów związanych z pandemią COVID-19, która szczególnie uderzyła w USA.

W październiku 2019 przeprowadzono udane testy osłony słonecznej tego teleskopu. Był to ważny etap w przygotowaniach do startu, gdyż jeden z poprzednich testów rozkładania osłony nie zakończył się pełnym sukcesem. Wcześniej (w sierpniu 2019) złożono cały teleskop JWST, który przed tą operacją składał się z dwóch podstawowych części. W 2019 roku wykonano także testy rozkładania wtórnego lustra oraz bardzo ważne testy termiczno-próżniowe.

Następnie, w 2020 roku doszło m.in. do testowego rozłożenia lustra głównego, pierwszego pełnego złożenia JWST do konfiguracji startowej oraz testu uruchomienia struktury całego lustra. Kolejnym krokiem były końcowe testy środowiskowe JWST. W tych testach, wykonanych w zakładach Northrop Grumman, wykonano symulację warunków, jakie teleskop napotka w trakcie startu. W tym przypadku wykonano testy akustyczne oraz wibracyjne. JWST przeszedł te testy zgodnie z planem.

Test rozkładania struktur JWST – przygotowanie do rozłożenia i napięcia osłony teleskopu / Credits – James Webb Space Telescope (JWST)

Kolejnym testem było rozłożenie i rozciągnięcie osłony teleskopu JWST. Zanim do tego doszło, w zakładach Northrop Grumman przeprowadzono test rozkładania struktury osłony, zaprezentowany na nagraniu powyżej. Ten test przeszedł prawidłowo, w wyniku czego przeprowadzono test rozłożenia i napięcia osłony JWST, który również przebiegł prawidłowo. W trakcie tego testu użyto 139 aktuatorów i osiem silniczków dla pięciu warstw osłony teleskopu. Był to ostatni test rozkładania i napinania osłony JWST.

Misja JWST jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.