JWST bez szans na start w marcu 2021

3

NASA poinformowała, że nie ma już szans na start kosmicznego teleskopu JWST w marcu 2021. Powodem opóźnienia jest pandemia COVID-19.

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST) rozpoczęły się w 1996 roku. Pierwotną datą startu był 2007 rok. Aktualnie przewiduje się, że JWST wystartuje na początku 2021 roku. Oczywiście koszt zbudowania JWST także wzrósł – aktualnie jest to prawie 10 miliardów USD, wliczając start oraz pięć lat prac w kosmosie.

Jak to możliwe, że projekt teleskopu kosmicznego ma aż 14 lat opóźnienia? Częściową odpowiedzią są wymagania stawiane temu teleskopowi oraz ograniczenia współczesnych rakiet nośnych. Prace nad tymi elementami wymagały wielu lat prac badawczych oraz rozwojowych. W szczególności dużym wyzwaniem okazało się wykonanie luster JWST – zupełnie innego typu niż to, które jest zainstalowane na pokładzie kosmicznego teleskopu Hubble. W jednym z naszych poprzednich artykułów na temat JWST przedstawiliśmy techniczne wyzwania, jakie trzeba było rozwiązać podczas projektowania i budowy tego kosmicznego obserwatorium – ich konsekwencją jest przedłużający się okres budowy, testów i modyfikacji.

Marzec 2021 i jeszcze później

Pod koniec stycznia 2020 biuro GAO, czyli amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli opublikował raport na temat postępów prac przy JWST. Choć GAO zauważyło wyraźny postęp prac od czasu swojego poprzedniego raportu dotyczącego JWST (sprzed prawie roku), to i tak dostrzega duże ryzyko kolejnych opóźnień. Wówczas GAO dało jedynie 12% szans na start JWST w marcu 2021. Jednocześnie wydaje się prawdopodobne, że koszt przygotowania JWST do startu wzrośnie o kolejne kilkaset milionów dolarów.

Na początku czerwca NASA oficjalnie poinformowała, że nie uda się przygotować JWST do startu w marcu 2021 roku. Przynajmniej częściowym powodem opóźnienia jest pandemia COVID-19, która uderzyła także w USA. Wskutek pandemii zarówno NASA jak i jej partnerzy przemysłowi są zmuszeni pracować z mniejszą ilością inżynierów, co wydłuża proces testów i weryfikacji sprzętu.

Aktualnie nie wiadomo, kiedy wystartuje JWST. Wg NASA jest wciąż możliwe, że start nastąpi przed końcem 2021 roku.

Końcowe testy JWST

Tymczasem trwają testy JWST. W październiku 2019 przeprowadzono udane testy osłony słonecznej tego teleskopu. Był to ważny etap w przygotowaniach do startu, gdyż jeden z poprzednich testów rozkładania osłony nie zakończył się pełnym sukcesem. Wcześniej (w sierpniu 2019) złożono cały teleskop JWST, który przed tą operacją składał się z dwóch podstawowych części. W zeszłym roku wykonano także testy rozkładania wtórnego lustra oraz bardzo ważne testy termiczno-próżniowe. W 2020 roku doszło m.in. do testowego rozłożenia lustra głównego, pierwszego pełnego złożenia JWST do konfiguracji startowej oraz testu uruchomienia struktury całego lustra co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Misja JWST jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(GAO, NASA, PFA)

3 komentarze

  1. No cóż odwrotu lepiej dobrze go sprawdzić niż zaraz szykować misję serwisową do L2 (swoją drogą byłoby to ciekawe wyzwanie dla Oriona i SLS – tylko wątpliwe od strony ekonomicznej).

  2. Może by ktoś napisał artykuł w którym by nie tylko wyszczególnił wyzwania techniczne przy budowie ale podsumował jak nowe wynalazki i odkrycia, których wymagała budowa teleskopu, wypłyną na inne branże. Chodzi o to żeby pokazać, że owe 10 mld przyczyni się do rozwoju wielu sektorów gospodarki. To nie tylko koszt ale i inwestycja. (no chyba że się nie przyczyni i to faktycznie tylko koszt, ale w to nie wierzę).

    • Ergo sum, czekamy na twoje spostrzeżenia. Jest tyle źródeł w amerykańskim necie. Ja mam jedno,- że w nauce, po to by nowe odkrycia – zarówno w astronomii, jak i konstruowaniu nowych instrumentów badawczych – warto uzbroić się w cierpliwość. Fakt że ta budowa tak długo trwa ma swoje ważne uzasadnienie. Zrozumiałe jest to że ryzyko awarii jest jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę przez zarządzających projektem. Trzeba jeszcze poczekać, trudno. Mam nadzieje że wspaniałe, nowe odkrycia JWST,- wynagrodzą lata czekania wszystkim entuzjastom astronomii.