Start rakiety Electron (13.06.2020)

0

Rakieta Electron w swoim dwunastym locie wyniosła zestaw małych satelitów.

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

Dnia 13 czerwca o godzinie 05:12 UTC z Launch Complex 1 w Nowej Zelandii, firma Rocket Lab wystrzeliła rakietę electron. Na jej pokładzie znajdowało się kilka małych satelitów. Misji nadano nazwę “Don’t stop me now”. Misja została tak nazwana, ku pamięci niedawno zmarłego członka zarządu Rocket Lab Scotta Smitha, który był fanem zespołu Queen.

Jednym z ładunków była satelita ANDESITE (Ad-Hoc Network Demonstration for Extended Satellite-Based Inquiry and Other Team Endeavors) wykonana przez studentów i nauczycieli wydziału elektroniki i mechaniki uniwersytetu w Bostonie. Satelita ma na celu badać ziemską magnetosferę. Do tego będzie używać sensorów na pokładzie oraz pico satelitów wyposażonych w magnetometry.

Zapis 12. lotu rakiety Electron / Credits – Rocket Lab

Na pokładzie znajdowały się też trzy ładunki amerykańskiego NRO (National Reconnaissance Office) oraz satelita M2 Pathfinder zaprojektowany przez rząd Australii oraz The University of New South Wales (UNSW), służący do testowania technologii na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

To już 12. lot na koncie Rocket Lab. Start rakiety był przekładany najpierw z powodu pandemii COVID-19, a potem z powodu silnego wiatru.

(PFA, RL)

Comments are closed.