Udany start Falcona 9 z dziewiątą paczką satelitów Starlink

0

Trzynastego czerwca firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się ósma paczka satelitów Starlink oraz trzy satelity należące do firmy Planet.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 13 czerwca 2020 o godzinie 11:21 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się dziewiąta paczka pięćdziesięciu ośmiu satelitów konstelacji Starlink. Oprócz tej paczki na orbicie znalazły się trzy satelity obserwacyjne firmy Planet, które zostały uwolnione jako pierwsze. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni. Firma SpaceX potwierdziła, że prawidłowa separacja satelitów Starlin nastąpiła w 26 minucie misji.

Zapis lotu – 13.06.2020 / Credits – SpaceX

Po wykonanej pracy pierwszy stopień wylądował na platformie morskiej. W tym starcie wykorzystano pierwszy stopień po raz trzeci (oznaczenie B1059.3). Był to rekordowy “cykl przygotowania” wyrzutni rakietowej dla firmy SpaceX – pomiędzy tym a poprzednim startem z wyrzutni LC-40 było zaledwie 9 dni i 8 godzin.

Ujęcie tuż po lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9 - 13.06.2020 / Credits - SpaceX
Ujęcie tuż po lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9 – 13.06.2020 / Credits – SpaceX

Teraz czas na obserwatorów z całego świata, którzy będą raportować tę i wcześniejsze paczki satelitów Starlink. Przez kilka najbliższych dni satelity Starlink będą blisko siebie i będzie możliwe zaobserwowanie “pociągu satelitów”.

Dużo komentarzy i opinii dotyczących jasności satelitów Starlink pojawia ze strony środowisk astronomicznych. Na początku 2020 roku, podczas 235 spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), naukowcy przedstawili aktualny stan wiedzy (oraz obawy) związany z megakonstelacjami. Jednym z problemów związanych z megakonstelacjami satelitarnymi jest zanieczyszczenie światłem – pojawiają się doniesienia, że satelity Starlink czasem “błyskają”. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła modyfikacje satelitów Starlink, w tym zmniejszenie jasności anten oraz zmianę ustawienia paneli słonecznych.

Przykład wprowadzonej modyfikacji – zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits – SpaceX
Przykład wprowadzonej modyfikacji – zaciemnienie anten zainstalowanych na satelitach Starlink / Credits – SpaceX

Następny start satelitów Starlink jest obecnie planowany na 22 czerwca.

Polecamy wątek o firmie SpaceX na Polskim Forum Astronautycznym. Przeloty satelitów Starlink są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X, Tw)

Comments are closed.