JWST – testy osłony słonecznej

2

W październiku przeprowadzono udane testy osłony słonecznej kosmicznego teleskopu JWST.

Po zakończeniu składania kosmicznego teleskopu Jamesa Webb’a (JWST) nastąpił czas na kolejne testy i weryfikacje poszczególnych elementów jak i całej struktury. Jednym z ważnych testów było rozłożenie i napięcie osłony termicznej, chroniącej JWST przed promieniowaniem słonecznym. Był to ważny etap w przygotowaniach do startu, gdyż jeden z poprzednich testów rozkładania osłony nie zakończył się pełnym sukcesem.

Poniższe nagranie prezentuje test rozkładania i napinania osłony słonecznej. Ten test wykonano w październiku 2019. Test przebiega zgodnie z założeniami.

Test rozkładania osłony słonecznej JWST / Credits – NASA Goddard

Długa droga JWST

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST) rozpoczęły się w 1996 roku. Pierwotną datą startu był 2007 rok. Aktualnie przewiduje się, że JWST wystartuje w 2021 roku. Oczywiście koszt zbudowania JWST także wzrósł – aktualnie jest to prawie 10 miliardów USD, wliczając start oraz pięć lat prac w kosmosie. W jednym z naszych poprzednich artykułów przedstawiliśmy powody, z powodu których budowa JWST trwa tak długo.

Po wystrzeleniu za pomocą rakiety Ariane 5 JWST zostanie skierowany do punktu L2 układu Ziemia-Słońce, znajdującego się około 1,5 mln km za naszą planetą. Podróż do orbity “halo” wokół tego punktu będzie trwać prawie miesiąc. W tym czasie JWST rozwinie wszystkie swoje elementy oraz uruchomi najważniejsze instrumenty pokładowe. JWST będzie operować poza zasięgiem obecnie istniejących pojazdów załogowych, co oznacza, że możliwości naprawy teleskopu po wystrzeleniu będą niewielkie.

Misja JWST jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

2 komentarze

  1. Autor miał chyba na myśli misje autonomicznych robotów, dzięki którym na dzień dzisiejszy można
    wykonać bardzo proste naprawy.

  2. Autor chyba był wczorajszy pisząc ten artykuł. Nie dość, że czyta się to ciężko (styl pisania) to ostatnie zdanie totalnie mnie rozbawiło. “JWST będzie operować poza zasięgiem obecnie istniejących pojazdów załogowych, co oznacza, że możliwości naprawy teleskopu po wystrzeleniu będą niewielkie.” Proszę mi wskazać obecne pojazdy załogowe, które mają możliwość prowadzenia napraw w kosmosie. Wahadłowce od lat nie latają a Sojuzy, czy przygotowywane do lotów Dragony i Starlinery nie nadają się do lotów serwisowych nawet gdyby
    były w zasięgu teleskopu więc naprawa nie będzie możliwa a nie jak pisze autor niewielka.