Koniec testów środowiskowych JWST

0

W zakładach Northrop Grumman zakończono ostatnie testy środowiskowe kosmicznego teleskopu JWST.

Prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba (JWST) rozpoczęły się w 1996 roku. Pierwotną datą startu był 2007 rok. Aktualnie przewiduje się, że JWST wystartuje w 2021 roku. Oczywiście koszt zbudowania JWST także wzrósł – aktualnie jest to prawie 10 miliardów USD, wliczając w to start oraz pięć lat prac w kosmosie.

Końcowe testy JWST

Ostatnie kilkanaście miesięcy było bardzo intensywnych dla projektu JWST, pomimo problemów związanych z pandemią COVID-19, która szczególnie uderzyła w USA.

W październiku 2019 przeprowadzono udane testy osłony słonecznej tego teleskopu. Był to ważny etap w przygotowaniach do startu, gdyż jeden z poprzednich testów rozkładania osłony nie zakończył się pełnym sukcesem. Wcześniej (w sierpniu 2019) złożono cały teleskop JWST, który przed tą operacją składał się z dwóch podstawowych części. W 2019 roku wykonano także testy rozkładania wtórnego lustra oraz bardzo ważne testy termiczno-próżniowe.

Następnie, w 2020 roku doszło m.in. do testowego rozłożenia lustra głównego, pierwszego pełnego złożenia JWST do konfiguracji startowej oraz testu uruchomienia struktury całego lustra. Kolejnym krokiem były końcowe testy środowiskowe JWST. W tych testach, wykonanych w zakładach Northrop Grumman, wykonano symulację warunków, jakie teleskop napotka w trakcie startu. W tym przypadku wykonano testy akustyczne oraz wibracyjne. JWST przeszedł te testy zgodnie z planem.

Końcowe testy środowiskowe dla JWST / Credits – NASA

Następnym testem w planach jest ostatni test rozwinięcia osłony termicznej JWST.

Ponad dekada opóźnień JWST

Jak to możliwe, że projekt teleskopu kosmicznego ma aż 14 lat opóźnienia? Częściową odpowiedzią są wymagania stawiane temu teleskopowi oraz ograniczenia współczesnych rakiet nośnych. Prace nad tymi elementami wymagały wielu lat prac badawczych oraz rozwojowych. W szczególności dużym wyzwaniem okazało się wykonanie luster JWST – zupełnie innego typu niż to, które jest zainstalowane na pokładzie kosmicznego teleskopu Hubble. W jednym z naszych poprzednich artykułów na temat JWST przedstawiliśmy techniczne wyzwania, jakie trzeba było rozwiązać podczas projektowania i budowy tego kosmicznego obserwatorium – ich konsekwencją jest przedłużający się okres budowy, testów i modyfikacji.

Misja JWST jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(GAO, NASA, PFA)

Comments are closed.