SOHO – wydłużenie misji do końca 2022

0

Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła wydłużyć misję sondy SOHO przynajmniej do końca 2022 roku.

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.

Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę i jej otoczenie na szerokim zakresie od dalekiego pasma UV aż do zakresu widzialnego.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” naszej gwiazdy, czyli rozbłysków słonecznych oraz wokół Słońca.

Kompilacja najciekawszych obserwacji SOHO – nagranie z okazji 20 rocznicy misji / Credits – NASA Goddard

Instrument SOHO o nazwie LASCO okazał się także przydatny do odkrywania i obserwacji komet “muskających Słońce”. Pod koniec 2013 roku SOHO obserwowało kometę C/2012 S1 ISON, która rozpadła się podczas zbliżenia do naszej Dziennej Gwiazdy. Do dziś SOHO wykryło ponad 4000 komet, które zwykle byłyby niemożliwe do zaobserwowania przez inne obserwatoria, z uwagi na bliskość od Słońca.

Choć misja trwa już prawie 25 lat i jej zapasy paliwa są na wyczerpaniu, wciąż jest możliwe przedłużenie obserwacji naszej Dziennej Gwiazdy. W połowie października 2020 ESA poinformowała o wydłużeniu misji SOHO. Aktualnie graniczną datą jest koniec 2022 roku. Jest jednak możliwe – w zależności od stanu technicznego oraz zapasów paliwa – wydłużenie misji nawet do 2025 roku.

Jest to ważne wydłużenie misji, gdyż w grudniu 2019 rozpoczął się nowy cykl słoneczny. SOHO będzie zatem w stanie zaobserwować przynajmniej początek nowego cyklu aktywności słonecznej oraz – być może – pierwsze duże rozbłyski tego nowego cyklu.

Polecamy dział słoneczny na Polskim Forum Astronautycznym.

(SOHO)

Comments are closed.