Vega VV17 – nieudany lot

0

Siedemnastego listopada doszło do nieudanego startu rakiety Vega. Utracone zostały dwa satelity.

Vega to obecnie najmniejsza europejska rakieta nośna. Jej wejście do służby nastąpiło w 2012 roku (wówczas na orbitę został wyniesiony pierwszy polski satelita PW-Sat). W piętnastym starcie (lipiec 2019) rakieta Vega po raz pierwszy zawiodła. Kolejny start Vegi (3 września 2020) był udany.

Siedemnastego listopada 2020 o godzinie 02:51 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega. Na jej pokładzie znalazły się dwa satelity: SEOSat-Ingenio oraz TARANIS. Był to siedemnasty start rakiety Vega (VV17)

Prace trzech dolnych stopni przebiegały prawidłowo. Tuż po odpaleniu czwartego stopnia (AVUM) zaczęły się problemy – zanotowano “degradację” trajektorii (w tym przypadku obniżanie się zamiast dalszego wznoszenia). Arianespace na oficjalnie poinformował, że nastąpiła wspomniana degradacja trajektorii po 20 minucie lotu, choć kilka minut wcześniej na grafikach prezentowanych w trakcie przekazu można było zobaczyć nieprawidłowy ruch górnego stopnia. Satelity zostały utracone.

Zapis nieudanego lotu rakiety Vega (VV17) – 17.11.2020 / Credits – Arianespace

Jest to już dziewiąty nieudany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Tak złej passy w ilościach nieudanych startów nie było od lat 70. XX wieku. Nieudane starty dotknęły w tym roku zarówno Europę, jak i USA, Chiny i Iran.

Starty rakiet są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.