Crew-1: Dragon dotarł do ISS

4

Siedemnastego listopada załoga misji Crew-1 dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start załogowej misji Crew-1 nastąpił 16 listopada 2020 o godzinie 01:27 CET. Rakieta Falcon 9 poderwała się z wyrzutni LC-39A na Florydzie, tej samej z której wcześniej loty rozpoczynały wahadłowce kosmiczne i mocno zmodyfikowanej na potrzeby załogowych lotów SpaceX. Lot na niską orbitę okołoziemską przebiegł prawidłowo i po około 9 minutach Dragon 2 znalazł się na wstępnej orbicie. Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wylądował na platformie morskiej.

Załoga pierwszej regularnej misji (Crew-1, wcześniej używano także określenia USCV-1) to Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA).

Dzień później, 17 listopada, Dragon dotarł do celu swojej misji – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cumowanie nastąpiło o godzinie 05:01 CET.

Zapis cumowania Dragona 2 w misji Crew-1 do ISS / Credits – SpaceX

Astronauci misji Crew-1 pozostaną na ISS do kwietnia 2021. Do tego czasu siedmioosobowa załoga Stacji będzie wykonywać szereg badań naukowych oraz prac na zewnątrz tego kompleksu orbitalnego. Już niebawem nastąpi rosyjski spacer kosmiczny.

Misja Crew-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przywitanie załogi Crew-1 na ISS / Credits – SpaceX

(PFA, NASA)

4 komentarze

  1. Nie da się ukryć że 1 godzina zamykania włazu, 3 godziny otwierania włazu – jest lata świetlne od tego co widzimy na filmach SF. Wiadomo że trzeba wszystko posprawdzać itd ale czy naprawdę aż tyle czynności trzeba wykonywać ręcznie, kluczem francuskim odkręcać prowadnicę dokowania … nie można zrobić w śluzie systemu przyłączania “krwioobiegu”, automatycznego równania temperatury, ciśnienia itd w przeciągu kilki chwil? Hm… Może to nie było potrzebne w czasach gdy śluza była wykorzystywana dwa razy na rok, ale teraz będzie to następowało częściej, będzie turystyka itd. może by jednak pomyśleć o automatyzacji takich procesów?

    • ERGO SUM—–Masz całkowitą rację ,ale mnie zaszokowała ta Astronautka ze stacji ISS która przyjmowała tych 4 astronautów z Dragona 2. Moim zdaniem była kompletnie nieprzygotowana do tego i jak by za późno się za to wzięła ,pomimo że na prawym udzie miała ściągę na Tablecie. Po prostu wiła się jak piskorz i nie miała kompletnie tych czynności otwarcia śluzy w pamięci. Dlaczego ją tak krytykuję ,bo oglądałem dokowanie Dragona 2 Testowe z 2 Astronautami i znacznie lepiej miał to otwarcie Śluzy przetestowane ten Astronauta który wtedy był na stacji ISS.Co do przygotowywania Dragona 2 do otwarcia Doku do przejścia do Śluzy ISS ,to po otwarciu tej pokrywy włazu w Dragonie zrobiło się strasznie ciasno i dwaj Astronauci robili straszne Wygibasy żeby się dostać do wyświetlaczy Komputerów żeby wykonać czynności wygaszania Dragona przed jego opuszczeniem . Trzeba by te podparcia rąk przy Fotelach w tych momentach obniżać na boki w dół ,albo zrobić tak żeby można było te wyświetlacze obrócić o 180 stopni ,to w tedy Astronauci nie będą musieli się tak wyginać. To tylko są takie moje spostrzeżenia które zauważyłem ,ale Dragon w środku i te kombinezony Astronautów to jest Rewelacja ,jak przystało na ###-Dekadę XXI-w.