PW-Sat zdeorbitowany

0

Pierwszy polski satelita spłonął w górnych warstwach atmosfery pod koniec października.

PW-Sat zniknął z wykresów NORAD 28 października 2014 roku. Oznacza to, że satelita zakończył misję po dwóch latach, ośmiu miesiącach i piętnastu dniach od startu. Amerykańsko-kanadyjski NORAD, czyli Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej, zajmuje się m.in. obserwacją ruchu satelitów wokół Ziemi.

PW-Sat – pierwszy polski satelita a zarazem pierwszy polski satelita studencki – został umieszczony na orbicie 13 lutego 2012 roku. Satelita został uwolniony z zasobnika P-POD około 70 minut po starcie rakiety Vega, około godziny 12:10 CET. Pierwotna orbita tego satelity wynosiła około 310 x 1442 km. Pierwszy sygnał od PW-Sata został odebrany już godzinę po uwolnieniu z zasobnika, podczas swojego pierwszego przelotu nad Polską. Sygnał odebrali także radioamatorzy z całego świata.

Wykres zmian orbity PW-Sata / Credits: NORAD

Wykres zmian orbity PW-Sata / Credits: NORAD

Następnie rozpoczęła się praca z PW-Satem na orbicie. Pierwsze tygodnie upłynęły na nasłuchu satelity. Wówczas badano parametry satelity oraz weryfikowano założenia. W kolejnych tygodniach zespół studentów z Politechniki Warszawskiej testował różne tryby pracy PW-Sata, co jest jednym z celów tego projektu. Satelita pracował prawidłowo i wówczas wydawało się, że jeszcze przed Wielkanocą 2012 roku powinno dojść do rozwinięcia ogona PW-Sata. Tak się nie stało – okazało się, że w trakcie pierwszych prac z PW-Satem zużyto zbyt dużą ilość energii zgromadzonej w bateriach. Jednocześnie pojawił się dość poważny problem z systemem komunikacji, który prawdopodobnie jest błędem sprzętowym (pojawiły się podobne awarie u innych użytkowników tego komponentów) i bardzo ograniczał możliwości komunikacyjne z satelitą.

Mimo, że nie doszło do rozwinięcia ogona satelity, misję można uznać za sukces. PW-Sat był pierwszym zbudowanym, zintegrowanym i wystrzelonym polskim satelitą. Polscy studenci uczestniczący w projekcie nabyli doświadczenie pozwalające im rozpocząć pracę w państwowych i prywatnych podmiotach kosmicznych . W tej chwili studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad drugim satelitą studenckim, PW-Satem-2, który powinien znaleźć się na orbicie pod koniec 2015 roku. Dzisiaj nad Ziemią krążą dwa polskie satelity naukowe konstelacji BRITE, zbudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN Lem oraz Heweliusz.

Comments are closed.