Nieudany start rakiety Vega (11.07.2019)

4

Jedenastego lipca 2019 roku po raz pierwszy zawiodła europejska rakieta Vega.

Rakieta Vega wystartowała 11 lipca 2019 roku o godzinie 03:53 CEST z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Lot zakończył się niepowodzeniem w trakcie (spodziewanej) pracy drugiego stopnia. Wówczas trajektoria lotu rakiety Vega zaczęła bardzo szybko odbiegać od zaplanowanej trajektorii. Pierwsze “oznaki” awarii pojawiły się około 2 minuty i 20 sekund po starcie. Dziewięć minut po starcie Arianespace oficjalnie potwierdziło, że start nie był udany.

Zapis lotu rakiety Vega – 11.07.2019 / Credits – Arianespace

W następnych tygodniach będzie trwać analiza dostępnych danych. Oczywiście, ten nieudany start oznacza wstrzymanie kolejnych startów rakiety Vega w najbliższym czasie. Do końca 2019 roku planowano jeszcze 4 lub 5 startów rakiety Vega. Kilka z nich prawdopodobnie zostanie opóźnionych do 2020 roku.

Jest to pierwszy nieudany start rakiety Vega. Wszystkie wcześniejsze 14 startów tej rakiety było udanych. Rakieta uchodziła za bardzo niezawodną, dlatego też powierzano jej cenne satelity – tak jak i w tym przypadku.

W tym starcie rakieta Vega miała wynieść na orbitę wojskowego satelitę dla sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Armed Forces of the United Arab Emirates, UAEAF). Satelita o nazwie Falcon Eye miał wykonywać obserwacji na zakresie widzialnym i podczerwonym dla potrzeb wojskowych. Koszt tego satelity jest oceniany na 300 milionów EUR. Satelita Falcon Eye o masie startowej bliskiej 1200 kg miał operować przez pięć lat na orbicie heliosynchronicznej.

(NSF, PFA)

4 komentarze

  1. Nie wiem na co araby liczyły. Przecież szejkowie i imamowie nauczają, że kosmosu nie ma, Ziemia jest płaska i nie obraca się wokół swojej osi. Gdyby rakieta spadła to powinna uderzyć dokładnie w Czarny kamień – tak naucza prorok i jest na to mnóstwo koranicznych dowodów.

    • O wiesz, nie tylko oni mają takie pomysły 🙂
      W wielu społeczeństwach są to dość charakterystycznie ubrane grupy, zazwyczaj mężczyzn, które głoszą takie i podobne teorie. Cóż taki świat.

  2. kiedyś musi być ten pierwszy raz, i trzeba być tego świadomym że nie zawsze kosmiczne projekty nawet po zbudowaniu czegoś osiągną swój wymarzony cel – taka przesłanka dla tych co chcą podbić kosmos w Polsce. Rakieta albo wyniesie ładunek – albo nie, who knows…