Końcowe przygotowania do startu SpX-DM1

0

Początek misji SpX-DM1 jest planowany na 2 marca. Trwają ostatnie przygotowania do startu.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 będzie pierwszym lotem orbitalnym kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 będzie bezzałogowa. Twórcą pojazdu Dragon 2 jest firma SpaceX.

Aktualnie start jest planowany na 2 marca na godzinę 08:49 CET. Pod koniec lutego nastąpiła seria ważnych wydarzeń związanych z tym lotem. Odbył się m.in. przegląd statusu przygotowań do lotu (Flight Readiness Review – FRR). Ten przegląd był ważnym etapem w przygotowaniach do startu. Efektem FRR były dalsze prace przedstartowe.

Dwudziestego ósmego lutego rakieta Falcon 9 wraz z kapsułą Dragon 2 zostały wyprowadzone na wyrzutnię LC-39A. Od tego czasu rakieta przebywa na wyrzutni i trwają przygotowania do startu.

Start zaplanowany jest na godzinę 08:49 CET. Jeśli wszystko się powiedzie, o 11:00 CET nastąpi konferencja po starcie. Jak na razie warunki pogodowe na moment startu są bardzo dobre – około 80% szans na odpowiednią pogodę. W przypadku odwołania startu następna możliwa data początku tej misji to 5 marca.

Plan misji SpX-DM1 / Credits – NASA TV

Po udanym starcie (2 marca) kapsuła Dragon 2 powinna dotrzeć do ISS dzień później (3 marca). Transmisja na NASA TV z cumowania rozpocznie się o godzinie 09:30 CET. Otwarcie włazów pomiędzy Dragonem 2 a Stacją powinno nastąpić tego samego dnia o 14:45 CET.

Przez kolejne kilka dni trwać będą wspólne działania na ISS. Koniec tych działań zaplanowany jest obecnie na piątek 8 marca. Tego dnia o godzinie 06:15 CET rozpocznie się transmisja z zamknięcia włazów, zaś po 08:30 CET nastąpi odłączenie Dragona 2 od ISS. Koniec misji (czyli deorbitacja i lądowanie) nastąpi tego samego dnia po godzinie 13:30 CET.

Po misji SpX-DM1 firma SpaceX przeprowadzi test systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2. Aktualnie test jest planowany na drugi kwartał 2019 roku. Następnie powinno dojść do misji SpX-DM2. Ta misja będzie już załogowa (nie wcześniej niż lipiec 2019, choć możliwe, że dopiero jesienią). Na pokładzie Dragona 2 w kierunku ISS wybierze się dwóch astronautów: Douglas Hurley i Bob Behnken. Powinna to być pierwsza amerykańska misja załogowa od czasu ostatniej wyprawy promu kosmicznego – STS-135, która odbyła się w lipcu 2011.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NSF, PFA)

Comments are closed.